Australia: Stadion olimpijski dostanie rozsuwany dach?

źródło: smh.com.au; autor: michał

Australia: Stadion olimpijski dostanie rozsuwany dach? Operator stadionu w Sydney liczy, że uda mu się zrealizować wyjątkowo ambitny projekt i zbudować przezroczysty, rozsuwany dach nad murawą – podał „Sydney Morning Herald”.

Reklama

ANZ Stadium to jeden z najbardziej znanych w Australii, a być może wkrótce jeden z największych na świecie wyposażonych w rozsuwany dach nad boiskiem. Operator stadionu poinformował o planie instalacji takiego dachu po tym, jak na innym obiekcie w niedzielę nie udało się przeprowadzić meczu z powodu zwykłej mżawki.

Deszcz to znaczący problem, bo o ile futbol znosi spore jego ilości, o tyle krykiet wymaga optymalnych warunków i dlatego niedzielne starcie ze Sri Lanką zostało odwołane. Plan ANZ Stadium umożliwiłby „podebranie” wielkich meczów krykieta lokalnej konkurencji – Sydney Cricket Ground. Jednocześnie wzmocniłby pozycję ANZ Stadium na arenie międzynarodowej, czyniąc z niego największy stadion zdolny organizować mecze krykieta i posiadający rozsuwany dach.

Plan zakłada, że przekrycie byłoby przezroczyste, nie odbierając widzom atmosfery „otwartego” obiektu. Naczelny problem to finansowanie, ponieważ inwestycja na pewno byłaby wyjątkowo kosztowna. Operator liczy, że wsparcie finansowe musi pochodzić i od podmiotów prywatnych, i od władz publicznych. Minister sportu w stanie New South Wales na razie nie deklaruje się i mówi, że obecnie pieniędzy na to nie ma, bo po prostu nie było zgłoszonego projektu.

Reklama