Nowe stadiony: Schweinfurt, Kilonia i dwa razy Mannheim

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Schweinfurt, Kilonia i dwa razy Mannheim Stadion w hołdzie pewnemu naziście, inny zniszczony ongiś przez tornado, a potem zbombardowany i wreszcie dwa mniejsze, z których jeden nazywa się tak, jak inny nazywał się przed zmianą nazwy na inną. Zagmatwane? Tak, trochę…

Reklama

Willy-Sachs-Stadion, Schweinfurt

Willy-Sachs-Stadion

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych stadionów w naszej bazie – upamiętnia bowiem nazistę i członka NSDAP, który na otwarcie przyszedł w mundurze SS, a zaprosił m.in. Heinricha Himmlera czy Hermana Göringa. Ale to właśnie Willy Sachs sfinansował budowę obiektu i dlatego pozostał jego patronem.

Do otwarcia doszło 23 lipca 1936. Szczęśliwie związki z nazistowskimi Niemcami kończą się wkrótce potem, choć odbijają się czasem czkawką, jak w 2001 roku, gdy Maccabi Hajfa odmówiło gry na obiekcie właśnie z powodu jego patronatu.

Latem 2001 obiekt zmodernizowano na potrzeby 2. Bundesligi – renowację przeszły trybuny stojące, a stadion otrzymał maszty oświetleniowe. Dzięki tym renowacjom podczas Mundialu 2006 był obiektem treningowym, wybranym przez reprezentację Tunezji.

Sepp-Herberger-Stadion, Mannheim

Sepp-Herberger-Stadion

Stadion w dzielnicy Waldhof od 1924 roku był domem miejscowego klubu Waldhof Mannheim, który dopiero w 1993 przeniósł mecze swojej pierwszej drużyny na nowy Carl-Benz-Stadion, pozostawiając w starej lokalizacji jedynie młodzież.

Z jedną zadaszoną trybuną, pod którą znajdują się biura klubu, obiekt nie spełniał w latach 1990. wymogów ligowych, choć wcześniej nieprzerwanie gościł mecze również w wyższych ligach.

Do 1996 był znany po prostu jako Stadion am Alsenweg, a później otrzymał patronat Seppa Herbergera, słynnego szkoleniowca urodzonego w Mannheim.

Holstein-Stadion, Kilonia

Holstein-Stadion

Istnieje od 1911 roku, co czyni go jednym ze starszych stadionów w Niemczech. Na początku z jedną drewnianą trybuną, przeszedł renowację i rozbudowę w 1922, gdy zniszczyło go tornado. W 1927 roku powstała bieżnia lekkoatletyczna, a w 1943 pojemność wzrosła do 18 tys. miejsc. Jednak bombardowania w trakcie II wojny światowej zniszczyły obiekt częściowo, wymuszając prace naprawcze w latach 1949-50. Wtedy powstała trybuna główna, która istnieje do dziś. Pierwszy mecz przy sztucznym świetle przyszedł w 1957, gdy stadion miał już 30 tys. miejsc, w ogromnej większości stojących.

Dopiero w latach 2006-2009 zniszczono dwa ze starych łuków (zachodni i północny), które zastąpiła tania stalowa konstrukcja z krzesełkami i zadaszeniem. Na wschodzie pozostał ostatni odkryty łuk.

Rhein-Neckar-Stadion, Mannheim

Rhein-Neckar-Stadion

Otwarty w 1971 roku stadion piłkarski stoi tuż za płotem z większym Carl-Benz-Stadion. Obiekty łączy zresztą nazwa, ponieważ ten większy przed gruntowną przebudową z lat 1990. również nazywał się Rhein-Neckar-Stadion. W okolicy powstała zresztą również Rhein-Neckar Arena…

Mimo skromnych rozmiarów i stosunkowo niskiego standardu (zaledwie tysiąc miejsc pod dachem) obiekt posiada sztuczne oświetlenie.

Reklama