Nowy stadion: Netanya Stadium

źródło: własne

Nowy stadion: Netanya Stadium Pamiętacie HaMoshava Stadium oddany rok temu? Teraz w Izraelu powstał jego młodszy, ale większy (i naszym zdaniem znacznie lepszy) brat. Pracownia ta sama, przyszłoroczna impreza też ta sama. I plan taki sam – dwie trybuny najpierw, reszta potem.

Reklama

Budowa w Natanji trwała bardzo długo, choć powstawały tu tylko dwie trybuny. Decyzja o lokalizacji obiektu i jego konstrukcji zapadła jeszcze w 2003 roku, a pierwsze prace zaczęto w 2005. Mimo to przestoje sprawiły, że terminy ukończenia były przesuwane, ostatnio z sierpnia na październik 2012. Udało się oddać nowy miejski obiekt z końcem miesiąca i uruchomić go na początku listopada.

Netanya Stadium

By wart 60 mln $ pierwszy etap ukończyć, trzeba było sprzedać dotychczasowy Sar-Tov Stadium i z pieniędzy za działkę w ścisłym centrum miasta realizować nowe trybuny. Zaprojektowało je największe izraelskie biuro – GAB Architects. Autorzy Teddy Stadium czy HaMoshava Stadium również tu podzielili realizację na etapy i również tu zastosowali klasyczne dla siebie wysokie, prawie fortyfikacyjne mury otaczające stadion tam, gdzie sektorów jeszcze nie ma.

Nowe trybuny mają łącznie 13,8 tys. miejsc na dwóch poziomach, a do tego efektowne zadaszenie oparte o łuki zawieszone nad widownią, które nocą są podświetlane na wiele kolorów (widoczne poniżej). Takie same łuki docelowo mają znaleźć się nad trybunami za bramkami (pojemność wzrośnie do 24 tys.), ale kiedy te powstaną – w tej chwili nie wiadomo.

Poza meczami Maccabi Netanya, które zaczęło tu grać 4 listopada, na obiekcie zaplanowano przyszłoroczne Euro U21, którego gospodarzem będzie Izrael.

Reklama