Nowe projekty: Wśród nich jest „najlepszy stadion świata”

źródło: własne

Nowe projekty: Wśród nich jest „najlepszy stadion świata” Kiedy Rada Sportu Japonii ogłosiła plany budowy nowego stadionu narodowego, nie pozostawiła złudzeń. On ma zmienić oblicze Japonii i architektury sportowej. Oto 11 koncepcji autorstwa najlepszych architektów świata!

Reklama

W lutym 2012 pojawiła się zapowiedź nowego narodowego stadionu Japonii. Pojemność 80-100 tys. miejsc jest wyjątkowo imponująca, budżet rzędu 1,3 mld $ (może wzrosnąć) również. Do tego w określonych kilka miesięcy wstecz oczekiwaniach Japan Sport Council (Rada Sportu Japonii) zaznaczyła, że nowy obiekt ma dodatkowo dysponować rozsuwanym dachem oraz ruchomymi dolnymi trybunami, by widzowie byli blisko gry i podczas mityngów lekkoatletycznych, i podczas meczów.

A imprez nie będzie brakować, bo obiekt już jest zgłoszony jako arena Mistrzostw Świata w Rugby 2019. Jeśli Tokio wygra, będzie to też główny stadion Igrzysk Olimpijskich 2020 (w grze są jeszcze Madryt i Stambuł). A Japonia podtrzymuje też plan goszczenia drugich już Mistrzostw Świata FIFA.

W ostatnich miesiącach padały zapewnienia, że nowy stadion narodowy, który zastąpi starzejący się obiekt w Tokio, ma być najlepszym stadionem na świecie. By to osiągnąć powołano jury ze słynnym Tadao Ando na czele (a z sir Normanem Fosterem w składzie), a do udziału w konkursie architektonicznym zostały dopuszczone wyłącznie pracownie, które mają na swoim koncie projekty stadionów i przynajmniej jedną z pięciu najważniejszych nagród w branży (Pritzker oraz najwyższe wyróżnienia AIA, RIBA, UIA oraz Japonii).

Konkurs ruszył 25 września, kiedy do kapituły trafiły wszystkie nadesłane w poprzedzających tygodniach zgłoszenia. Pierwsze zaskoczenie – aż 46 zespołów projektowych stanęło do wyścigu o to prestiżowe zlecenie. Do 16 października prace były analizowane przez 10-osobowe jury, a 30 października poznaliśmy finalistów. Do ostatniej rundy selekcji przeszło aż 11 prac, z których w połowie listopada będzie wyłoniony zwycięzca. Wszystkie można zobaczyć poniżej, z linkami do prezentacji każdej z nich. Z uwagi na ujawnienie (na razie) jedynie wizualizacji, opisy zawierają jedynie podstawowe dane.

Cox Architecture

New National Stadium Japan

Populous

New National Stadium Japan

UNStudio, Yamashita Sekkei

New National Stadium Japan

Zaha Hadid Architects

New National Stadium Japan

Tabanlioglu Architects

New National Stadium Japan

Dorell.Ghotmeh.Tane / Architects, A+Architecture

New National Stadium Japan

Azusa Sekkei Co.

New National Stadium Japan

Toyo Ito & Associates

New National Stadium Japan

SANAA, Nikken Sekkei

New National Stadium Japan

GMP Architekten

New National Stadium Japan

Mitsuru Man Senda and Environment Design Institute

New National Stadium Japan

Reklama