Nowa budowa: Stadion Čair

źródło: własne

Nowa budowa: Stadion Čair W całej Serbii budowane są lub modernizowane stadiony, czas więc najwyższy, by pokazać prace również na Stadiony.net. Zaczynamy prezentacją Stadionu Čair w Niszu, trzecim co do wielkości mieście tego kraju.

Reklama

Stadion w centralnym punkcie miasta stoi od 1963 roku i od tego czasu nie przechodził żadnej znaczącej renowacji. Jedną z trybun już 16 lat temu wyłączono z użytku ze względu na zły stan. Nic więc dziwnego, że w ostatniej dekadzie pojawiały się plany poprawy sytuacji. Pierwsza koncepcja nowego stadionu miejskiego w Niszu powstała w 2004 roku, ale nie udało się jej zrealizować. Dopiero tę z 2010 zaczęto wprowadzać w życie zgodnie z planem, czyli w połowie 2011 roku. Jako pierwsze zniknęły łuki za bramkami (północ i południe), a także trybuna wschodnia – ta niedostępna dla kibiców.

Pierwsza faza prac pozostawiła trybunę główną nietkniętą (z nieco ponad dwoma tysiącami miejsc), umożliwiając ciągłe korzystanie ze stadionu. Budowa ani raz nie weszła na murawę ani bieżnię wokół niej, która również była używana. W sezonie 2012/13 otwarto łuki, choć jeszcze bez zadaszenia, które ma nad nimi powstać. Konstrukcja z prefabrykatów była stosunkowo prosta i tania, ale nie udało się zrealizować jej całej w 2012 roku, jak zakładał harmonogram. Trybuna wschodnia została przełożona na 2013.

Stadion Cair NiszStan budowy z lata 2012. Foto: Novosti.rs

Po pierwszej fazie pojemność wyniesie 18 157 miejsc, z czego łuki mieszczą aż 9037, a trybuna wschodnia 6966 widzów. Koszt prac to 925 mln dinarów (ok. 35 mln zł). Po budowie trybuny zachodniej liczba miejsc ma wzrosnąć do ok. 23 tysięcy, ale w tej chwili nie jest znany harmonogram jej powstania.

Co ciekawe, po zakończeniu prac obiekt zachowa niezmiennie swoje maszty oświetleniowe, których historia sięga lat 1960.

Reklama