Nowy kraj: Syria

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy kraj: Syria Choć w tej chwili ogarnięta wojną domową, Syria znalazła się na naszej liście ważnych, brakujących w bazie krajów. Na razie publikujemy cztery prezentacje, na czele z zaprojektowanym przez Polaków gigantem z Aleppo.

Reklama

Działania wojenne w Syrii nie omijają stadionów piłkarskich, które są czasem używane jako miejsce prowadzenia ostrzału. Zatrważające sceny z tego kraju odstawiamy jednak na bok, by zająć się dziś wyłącznie obiektami sportowymi w ich pierwotnym przeznaczeniu.

Nowe lądy: Syria

Aleppo International Stadium

Aleppo International Stadium

Gdy w 1980 roku zaczęto prace nad ogromnym kompleksem sportowym Al-Hamadaniah na południu Aleppo, planowano tu postawić jeden z najnowocześniejszych stadionów świata. Dla Polski to tym ważniejsze, że jego twórcą był prof. Stanisław Kuś (choć spory udział mieli też Fawzi Khalifeh czy Wojciech Zabłocki). Plan zakładał ogromne trybuny o trzech poziomach pod jeszcze większym, sięgającym 80 tys. m2 betonowym dachem (drugim co do wielkości tego rodzaju na świecie).

Niestety, wizja przerosła możliwości inwestorów i zamiast ukończyć obiekt na Igrzyska Śródziemnomorskie 1987, prace wstrzymano po paru latach. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku po opustoszałym placu budowy chodziły kozy, ponieważ dopiero w 2003 prace wznowiono i udało się ukończyć budowę w 2007 roku.

Rolę gospodarza po ukończeniu przejął zespół Al-Ittihad, który przeniósł się o dokładnie 15 metrów, z mniejszego Al-Hamadaniah Stadium.

Abbasiyyin Stadium

Abbasiyyin Stadium

Największy obiekt w Damaszku zaczynał jako skromny ośrodek lekkoatletyczny w 1957 roku. Gruntowna przebudowa z 1976 sprawiła jednak, że to właśnie tu, na północnym wschodzie stolicy Syrii stanął jeden z najważniejszych obiektów w kraju.

Z trybunami na ok. 45 tys. miejsc pozostawał w czołówce największych aż do 2011 roku, gdy instalacja krzesełek tuż przed rozpoczęciem wojny domowej zmniejszyła pojemność do ok. 30 tysięcy.

Choć oficjalnie nie był nigdy narodowym obiektem Syrii, gościł wiele meczów reprezentacji tego kraju, a na co dzień jest domem aż trzech stołecznych klubów.

Al-Hamadaniah Stadium

Al-Hamdaniah Stadium

Obiekt powstały w 1986 roku miał być tylko rezerwowym w wielkim kompleksie sportowym budowanym wówczas w największym mieście Syrii. Jednak gdy budowa znacznie większego obiektu kilka metrów dalej stanęła, z konieczności to właśnie Al-Hamadaniah Stadium został największą areną w metropolii Aleppo z pojemnością rzędu 30 tys. (później zmniejszoną przez instalację krzesełek do 18 tys.).

Co za tym idzie, przez lata gościł wielkie imprezy, na czele z Igrzyskami Śródziemnomorskimi 1987 oraz Igrzyskami Panarabskimi 1992. Dodatkowo wiele spotkań rozegrała tu reprezentacja Syrii, a także dwa rywalizujące kluby – Al-Hurriya oraz Al-Ittihad. Drugi z zespołów wyprowadził się po zakończeniu budowy giganta obok w 2007, ale mniej istotne mecze wciąż rozgrywa czasem tu.

Idlib Municipal Stadium

Idlib Stadium

Obiekt powstał w 1985 roku a północnych obrzeżach miasta Idlib i od tego czasu posiada trzy niezależne trybuny wokół boiska z bieżnią. Jedynie od południowej strony nie ma sektorów dla widzów.

Gdy jeszcze nie miał krzesełek na początku XXI wieku, pojemność szacowano na 12-15 tys. miejsc. Dziś jest ona jednak o prawie połowę mniejsza, po pokryciu wszystkich sektorów czerwonymi i zielonymi siedziskami.

Reklama