Walencja: Plan wznowienia prac zawieszony

źródło: EFE.com

Walencja: Plan wznowienia prac zawieszony Plan finansowania budowy zawalił się – donosi hiszpańska agencja prasowa EFE. Powołuje się na źródła pochodzące z Bankia, banku kredytującego budowę. Model finansowy miał według tych doniesień nie spełnić oczekiwań miasta.

Reklama

W grudniu ubiegłego roku firma o nazwie Newcoval złożona z członków Bankia Habitat i grupy Aedifica, zobowiązała się do wznowienia prac na Nou Mestalla i zakończyć je w ciągu dwóch lat.

Jednak Bankia Habitat nieoficjalnie poinformowało około miesiąca temu, że jej partner w tym przedsięwzięciu nie spełnił żadnego z warunków wymaganych w umowach z miastem. Informacje pochodzące z Bankia wskazują, że dzisiaj o stanie procesu został poinformowany prezydent klubu Manuel Llorente.

Tymczasem według EFE, Valencia CF nadal nie jest w posiadaniu żadnej oficjalnego pisma, zgodnie z którym cała operacja została anulowana.

Z kolei Rada Miejska powiadamia, że ani burmistrz Rita Barbera, ani Radny z Wydziału Urbanistyki Miasta Walencja Jorge Bellver, nie mają wiedzy, jakoby umowa między stronami została zerwana. Te same źródła jednak podkreślają, że wszystkie strony poczyniły „znaczące wysiłki”, aby ratować sytuację – niestety, ostatecznie bez rezultatu.

Za realizację porozumień zawartych w sprawie wznowienia prac na stadionie, które zostały obecnie wstrzymane, odpowiada Newcoval.

Przypominamy, że w obliczu trudności w kontynuowaniu prac na Nou Mestalla, Valencia CF rozpoczęła poszukiwanie funduszy pozwalających dokończenie budowy.

Aby sfinansować budowę, w zamian za udzielenie kredytu, Newcoval odkupił obecny stadion Mestalla, wart ok. 225 mln €, oraz ośrodek treningowy Paterna, którego wartość szacowana jest na 25 mln €. Dzięki tej transakcji, Valencia może uregulować pożyczkę z Bankia na kwotę ponad 250 mln €, generującą piętnaście milionów euro odsetek rocznie.

Nowy obiekt ma stanąć przy Alei Cortes Valencianas w Walencji. Prace budowlane rozpoczęły się pięć lat temu i utknęły na ponad 3 lata w martwym punkcie. Klub dotychczas zainwestował 150 milionów euro w Nou Mestalla, ale aby zakończyć dzieło potrzeba jeszcze kwoty podobnej wielkości.

Reklama