Nowy kraj: Irlandia Północna

źródło: własne

Nowy kraj: Irlandia Północna Bardzo długie piłkarskie tradycje dziś są w cieniu rozpadających się stadionów, które jak powietrza potrzebują inwestycji. Warto rzucić na nie okiem, bo wiele wskazuje, że inwestycje wkrótce nadejdą i zmienią ich oblicze.

Reklama

Drugi kraj na liście „Nowych lądów” to Irlandia Północna. Na razie znajdziecie w serwisie tylko prezentacje dwóch stadionów, ale gdy tylko pojawią się świeże materiały, z chęcią przybliżymy Wam kolejne ciekawe obiekty w tym niewielkim zakątku Wielkiej Brytanii.

Nowe lądy: 2. Irlandia Płn

Windsor Park

Windsor Park

Historia tego obiektu zaczyna się w 1905 roku, gdy swój pierwszy mecz rozegrały dwa z najważniejszych zespołów Irlandii Północnej – Linfield i Glentoran. Obiekt noszący nazwę od dzielnicy Belfastu, w której stoi, zyskał jednak na znaczeniu dopiero w latach 1930.

Wtedy przebudowano go zgodnie z wizją słynnego Archibalda Leitcha i mieścił aż 60 tysięcy widzów. Z tylko jedną trybuną siedzącą (istniejąca do dziś główna, południowa) i trzema masywnymi strefami stojącymi był największym obiektem w Ulsterze, a dzięki zadaszeniu trzech trybun – tylko zachodni Spion Kop był odkryty – miał też wysoki standard.

Z biegiem lat obiekt zaczął jednak maleć. W latach 1970. rozebrano stojące sektory na północy i postawiono w ich miejscu jedyną do dziś dwupoziomową trybunę siedzącą. W kolejnej dekadzie zniknął imponujący „Kop”, choć nowa trybuna też jest tak nazywana. Ma jednak znacznie mniej miejsc – tylko ok. 5 tysięcy.

Dziś nie ma już trybuny wschodniej od strony torów kolejowych, a pojemność spadła do niespełna 25 tysięcy. Jednak z uwagi na fatalny stan części obiektu maksymalna dopuszczalna pojemność to 12,9 tys. widzów. Liczne zastrzeżenia UEFA i FIFA doprowadziły do planów budowy nowego stadionu narodowego w Lisburn, w miejscu dawnego więzienia. Ta opcja z 2007 roku nie doczekała się jednak realizacji. Dlatego w 2012 zapadła decyzja o przebudowie Windsor Park, by mógł dalej pełnić funkcję narodowego obiektu Irlandii Północnej. Podczas kompleksowej modernizacji mają powstać trzy nowe trybuny. Po starym obiekcie pozostanie jedynie postawiona w latach 1970. trybuna północna.

Na co dzień gospodarzem obiektu jest Linfield FC, ale swoje mecze rozgrywa tu również reprezentacja narodowa Irlandii Północnej. Co roku odbywa się na tym obiekcie finał Pucharu Irlandii.

The Oval

The Oval

Jeden z najstarszych obiektów na „Zielonej Wyspie”, otwarty jeszcze w 1892 r., dla Glentoranu i tak był już czwartym (!) stadionem, choć klub powstał zaledwie 10 lat wcześniej. Stadion swej pierwszej przebudowy doczekał się w 1903 roku, ale aktualne trybuny powstały pół dekady później – w 1953. Wcześniej obiekt przeszedł bombardowanie w 1941, po którym odbudowa trwała aż do 1949.

Teoretycznie pojemność wynosi dziś 26,5 tys. miejsc dzięki miejscom stojącym na całym obwodzie stadionu. Jednak ze względów bezpieczeństwa od kilku lat otwierane są tylko zadaszone trybuny siedzące, na których mieści się 5 tys. widzów.

Reklama