Nowe kraje: Turkmenistan i Uzbekistan

źródło: własne

Nowe kraje: Turkmenistan i Uzbekistan Zaryzykujemy stwierdzenie, że tak nieznanych (choć znaczących) krajów jest naprawdę niewiele. Przynajmniej w kwestii stadionów od dziś będą mniej anonimowe, choć z ręką na sercu – dotrzeć do informacji o tych obiektach jest bardzo ciężko. A przy okazji małe święto: od dziś w naszej bazie jest 100 krajów!

Reklama

Dziś na trasie do kraju numer 120 robimy dwa kroki i to tym ważniejsze, że dzięki nowym obiektom z Uzbekistanu i Turkmenistanu w naszej bazie jest równo sto krajów! Do ONZ jeszcze sporo nam brakuje, ale przecież dziś nie kończymy. Zapraszamy na – na razie tylko trzy – najważniejsze obiekty obu tych środkowoazjatyckich krajów.

Saparmyrat Türkmenbaşy adyndaky Olimpiýa Stadiony

Ashgabat Olympic Stadium

Choć nazywa się „Olimpijski”, z Igrzyskami Olimpijskimi nie ma nic wspólnego. Turkmenistan nigdy nie był brany pod uwagę przy organizacji tak dużej imprezy między innymi z uwagi na jego rządy reżimu totalitarnego, których przykładem jest… właśnie ten obiekt.

Otwarty w 2003 roku obiekt powstał wbrew logice, ponieważ miasto miało już wystarczający obiekt. Stadion stoi przy centralnej alei Aszchabatu, imienia najwyższego wodza. Sam stadion również nosi imię przywódcy, Turkmenbaszy. A żeby nie zostawiać obywatelom złudzeń, ku czyjej czci powstał, ogromny wizerunek „ojca Turkmenów” widnieje również naprzeciw trybuny głównej obiektu.

Co ciekawe, w 2011 roku ruszyły prace nad… wioską olimpijską zaledwie parę kilometrów na zachód od obiektu. Powstaną w jej ramach obiekty sportowe do wielu dyscyplin (w tym aż cztery niewielkie stadiony piłkarskie obok siebie!), ale najbardziej zaskakujący jest fakt, że coraz bliżej ukończenia jest również nowy obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny o pojemności aż 60 tys. miejsc. Nie brakuje komentarzy, że to kolejna fanaberia władz centralnych, ponieważ taki stadion ani nie jest Turkmenistanowi potrzebny, ani nie daje możliwości ubiegania się o Igrzyska Olimpijskie.

Bunyodkor Stadioni

Bunyodkor Stadioni

W 2008 roku zamknięto jeden z najważniejszych stadionów Uzbekistanu – MHSK Stadioni – a w jego miejscu ruszyła budowa nowego, tym razem typowo piłkarskiego i w pełni zadaszonego obiektu piłkarskiego. Celem było przekazanie go nowej potędze krajowej piłki – klubowi Bunyodkor, związanemu z córką prezydenta i jej grupą kapitałową Zeromax.

Jednak w trakcie realizacji Zeromax upadł i inwestycja została wstrzymana. Istniało zagrożenie, że obiekt powstanie jedynie z żelbetowymi trybunami, bez efektownych fasad i dachu, jakie zaprojektowała znana niemiecka pracownia GMP Architekten. Jednak w 2011 roku, w związku z organizacją Mistrzostw Świata U20 Kobiet władze Uzbekistanu postanowiły ukończyć projekt za wszelką cenę. „Doprojektowanie” dachu i fasad zlecono firmie Oberhofer Stahlbau, która nieznacznie zmieniła pierwotną wizję GMP.

Mimo ekspresowego tempa nie udało się ukończyć stadionu w oczekiwanym terminie. Imprezę FIFA przeniosła do Japonii, a otwarcie obiektu nastąpiło 31 sierpnia 2012, w połowie trwania turnieju.

Poza Bunyodkorem, który ma docelowo pełnić rolę głównego użytkownika, na obiekcie ma również grać reprezentacja narodowa Uzbekistanu.

Buxoro Arena

Buxoro Arena

Przemianowany w 2012 roku na Buxoro Arena obiekt powstał zaledwie dekadę wcześniej, w 2002 roku. Wówczas nosił nazwę Buxoro Sport Majmuasi. Od początku oferował wszystkim widzom miejsca siedzące, których łącznie jest ponad 25 tysięcy.

Jego forma nie zmieniła się od 2002 roku, jednak przeszedł już lifting związany z organizacją Mistrzostw Świata U20 Kobiet 2012. Jak na ironię, z powodu kłopotów z innymi arenami FIFA odebrała Uzbekistanowi turniej i przekazała go Japonii.

Reklama