Bezpieczeństwo: Ekstraklasa powalczy o miejsca stojące i legalną pirotechnikę!

źródło: Ekstraklasa.org

Bezpieczeństwo: Ekstraklasa powalczy o miejsca stojące i legalną pirotechnikę! Kluby Ekstraklasy są zaniepokojone tendencją do zamykania stadionów i penalizowania zachowań, które nie zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego podczas spotkania 10 września ustalono, że Ekstraklasa będzie zabiegać o wprowadzenie w Polsce miejsc stojących i legalizację pirotechniki, oczywiście w bezpiecznym zakresie.

Reklama

10 września 2012 roku odbyło się spotkanie wszystkich klubów Ligi Zawodowej, poświęcone sprawom bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich. Kluby wyraziły swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i pojawiającymi się informacjami o możliwości zamykania dla publiczności obiektów sportowych wskutek decyzji administracyjnych. Chodzi oczywiście o wnioski policji składane masowo do wojewodów, a argumentowane coraz bardziej zadziwiającymi przesłankami – np. staniem kibiców na schodach czy rzucaniem serpentyn.

Stać legalnie

- Chcielibyśmy, aby w Polsce obowiązywały w tym zakresie podobne regulacje jak w Niemczech. Na stadionach Bundesligi nawet do 20 proc. miejsc mogą stanowić miejsca stojące przy założeniu, że trybuna będzie wyposażona w siedzenia, które można zamontować w przypadku uczestnictwa klubu w rozgrywkach UEFA. To rozwiązanie, istniejące nawet na takich stadionach jak w Monachium czy w Dortmundzie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kibiców i klubów. W przypadku przyjęcia zbliżonych norm do tych obowiązujących na niemieckich stadionach, nie byłoby obawy o zapewnienie bezpieczeństwa widzów, czy ich identyfikację. Pomogłoby także klubom niższych klas rozgrywkowych, jednocześnie w żaden sposób nie wpływając negatywnie za zabezpieczenie porządku na stadionach – powiedział Marcin Animucki, członek Zarządu Ekstraklasy SA.  

Warto wspomnieć, że dopuszczanie miejsc stojących na stadionach jest coraz bardziej powszechne. W tej chwili trybuny z barierkami zamiast siedzisk są legalne m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Danii, Szwecji, Norwegii, Francji, Japonii, USA, a od tego roku również w Szkocji.

Więcej ognia

Race to dziś poważny problem nie dlatego, że są niebezpieczniejsze niż zwykle czy jest ich więcej. Chodzi przede wszystkim o zagrożenie wysokimi karami, dlatego kluby wychodzą z propozycją wprowadzenia pirotechniki na stadiony w sposób legalny.

- Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych bardzo surowo traktuje posiadanie i używanie środków pirotechnicznych. Kluby sygnalizują nam, iż należałoby się zastanowić, czy prawo nie powinno pozwalać organizatorowi imprezy masowej na wykorzystanie określonych środków pirotechnicznych przez przeszkolone osoby do oprawy meczu. Oczywiście, warunkiem stosowania mogłaby być zgoda wszystkich organów opiniujących zezwolenie na organizację imprezy masowej oraz udział w oprawie wyłącznie przeszkolonych osób. Chcielibyśmy, aby prawo wspierało kluby w walce z chuligaństwem stadionowym, jednocześnie ułatwiało funkcjonowanie klubom i tym kibicom, których działania nie są nastawione na łamanie przepisów, tylko mają na celu wsparcie dopingu dla swojej drużyny. Mamy świadomość, iż jest to trudne zagadnienie, ale chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkie zainteresowane strony – dodał Marcin Animucki.

Podczas spotkania ustalono również, że wszystkie kluby Ekstraklasy będą miały jednolity regulamin stadionów, który zostanie stworzony przez grupy robocze w najbliższych miesiącach. Być może wejdzie w życie już 1 stycznia 2013.

Reklama