Nowe stadiony: Sankt Pölten i Wolfsberg

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Sankt Pölten i Wolfsberg Najnowszy austriacki stadion w niewielkim St Pölten, pokryty bateriami słonecznymi, a na deser obiekt beniaminka Bundesligi – to najnowsze dodatki do tabeli austriackich stadionów. Zapraszamy!

Reklama

NV Arena

NV ArenaFot: Stadiontour.at

W 2006 roku uzgodniono model finansowania, w którym koszty nowego stadionu dla 50-tysięcznego Sankt Pölten (w sumie ok. 25,7 mln €) podzieliły między siebie rząd Austrii i władze regionalne. Rok później w biurach pracowni agn – przy udziale Polaka dr. Piotra Kuczia – powstała koncepcja, a w 2009 wyłoniono wykonawcę, znaną w Polsce firmę Alpine Bau. Budowa ruszyła w marcu 2011 i zakończyła się zgodnie z planem w czerwcu 2012.

Stadion mieści 8 tys. widzów, ale pod dachem i w narożnikach architekci zostawili miejsce na rozbudowę do 13 tysięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba. By obiekt był ekologiczny, do konstrukcji użyto dużej ilości drewna, a na dachu znalazło się aż 15 tys. m2 baterii słonecznych.

Oficjalna prezentacja stadionu i jego otwarcie odbyły się 7 lipca 2012 roku.

Lavanttal-Arena

Lavanttal-ArenaFot: Stadiontour.at

Stadion w niewielkim Wolfsbergu powstał w 1984 roku jako lekkoatletyczny obiekt ze skromnymi, kilkustopniowymi trybunami. Dziś, kiedy Wolfsberger FC zaczyna zmagania jako beniaminek austriackiej Bundesligi, wygląda znacznie bardziej okazale dzięki trybunie głównej połączonej z dużym zapleczem komercyjnym – salami restauracyjno-konferencyjnymi.

Oficjalnie obiekt mieści ok. 7,3 tys. widzów, ale tylko ci z głównego sektora mogą liczyć na miejsca siedzące i zadaszenie (ok. 2 tys.).

Reklama