Nowe stadiony: Mechelen, Charleroi, Leuven i Aalst

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Mechelen, Charleroi, Leuven i Aalst Nie takie znowu nowe, bo najstarszy z nich ma już ponad 90 lat i jest w Belgii prawdziwą legendą. Rozsypującą się, ale jednak. Pozostałe też mogą zadziwiać, bo kto to widział, by fanatyków sadzać w najlepszej lokalizacji, a biznesmenów w najgorszej?

Reklama

Achter de Kazerne

Argos Stadion

Powstał w 1911 roku na działce po byłym browarze, tuż za koszarami artyleryjskimi. Od tego momentu nieprzerwanie nosi przydomek „Achter de Kazerne”, czyli właśnie „Za Koszarami”. Obecne trybuny sięgają swą historią lat 1950., gdy obiekt wciąż należał do klubu KV Mechelen. Zmieniło się to dopiero po 98 latach, w 2009. Wtedy zespół zbankrutował i musiał przekazać obiekt samorządowi.

W tym samym roku sprzedano po raz pierwszy jego nazwę rafinerii Argos, jednak w informacjach klubu wciąż widnieje obok nowej nazwy dawny przydomek.

Stade de la Neuville

Stade de la Neuville

Jeden z najbardziej znanych i najstarszych istniejących stadionów w Belgii. Powstał w 1920 roku, a wyniki modernizacji z 1937, gdy Olympic de Charleroi awansowało do najwyższej ligi, istnieją do dziś! Nawet miejsca biznesowe w 1992 stworzono wewnątrz starych trybun, do dziś stara konstrukcja nie doczekała się wymiany. Jedynie jedna z trybun za bramkami została zburzona w 2008 ze względów bezpieczeństwa, ale nie doczekała się następczyni.

Stopniowo niszczejący stadion najpierw został w 2009 pozbawiony masztów oświetleniowych (niesprawne), a w 2010 był miejscem katastrofy budowlanej, gdy zawalił się dach jednej z trybun.

Co ciekawe, stadion stoi zaledwie 500 metrów od nowoczesnego Stade du Pays de Charleroi.

Den Dreef

Den Dreef

Poczciwy stadion lekkoatletyczny w Leuven doczekał się w 2002 r. modernizacji, w ramach której na bieżni stanęły nowe trybuny i tym samym obiekt służy już wyłącznie piłkarzom i kibicom OH Leuven. Ta kompletna przebudowa oznaczała powstanie dwupoziomowej trybuny głównej znacznie skromniejszych, jednopoziomowych po pozostałych stronach.

Choć zakres prac był bardzo znaczący, już w 2011 r. (po awansie do najwyższej ligi) burmistrz zobowiązał się zbudować nowy stadion na ok. 20 tys. miejsc w mieście. Gdyby ten plan został zrealizowany, Den Dreef przestałby istnieć.

Pierre Cornelisstadion

Pierre Cornelisstadion

Stadion Pierre’a Cornelisa powstał w 1928 roku, choć wtedy nie nosił jeszcze tej nazwy. Dopiero w 1945, 15 lat po śmierci wielkiego prezesa klubu (wprowadził Eendracht po raz pierwszy do najwyższej ligi) doszło do nadania patronatu.

Obecnie stadion składa się z trzech niezależnych trybun. Ich układ jest bardzo ciekawy, ponieważ fanatycy miejscowych i przyjezdni stoją na jednej trybunie, oddzieleni tylko buforem. Z kolei klienci biznesowi mają swoje miejsca za bramką – to odwrócenie klasycznego podziału.

Reklama