Nowy stadion: Gamla Ullevi

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy stadion: Gamla Ullevi Jeden o tej nazwie już był. Ale przepadł pod buldożerami w 2007 roku i ustąpił miejsca nowemu. Z okazji pożegnalnej wygranej Szwedów na Euro 2012 zapraszamy na nowe-stare Ullevi.

Reklama

Władze miasta zleciły budowę nowego stadionu w 2005 roku. W 2007 był gotowy projekt i przystąpiono do wyburzania poprzedniego obiektu o tej samej nazwie. Zaledwie dwa lata po rozpoczęciu rozbiórki gotowy był już nowy stadion, który otwarto w kwietniu 2009. Miał kosztować ok. 180 mln koron, ale ostatecznie stanęło na sumie 350 mln.

Swój udział w podniesieniu kosztów miały drgania powstające w pobliskich osiedlach podczas meczów. Okazało się, że wywołują je skaczący kibice IFK Göteborg. Choć ze stadionu korzystają jeszcze GAIS i Örgryte, tylko fani pierwszej z drużyn byli w stanie wywołać drgania. By nie zakazywać im żywiołowego dopingu zainstalowano za sumę ok. 20 mln koron przeciwwagi, które miały tłumić drgania. Niestety, okazało się to niewystarczające i problem pozostaje.

Już w roku otwarcia na stadionie odbyło się Euro U21, a na co dzień wspomniane trzy kluby Allsvenskan korzystają z obiektu.

Reklama