Nowy stadion: Stade Armand-Cesari

źródło: własne; autor: redakcja

Dokładnie 20 lat temu, co do dnia, był miejscem tragedii trudnej do wyobrażenia. I dopiero teraz kończą się prace modernizacyjne, które miały zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Reklama

Najważniejszy stadion Korsyki powstał w 1932 roku, ale przez lata zmieniał się nieznacznie. Jego pojemność znacząco odstawała od czołowych obiektów Francji kontynentalnej, a mimo to zasłynął w całej Europie parokrotnie. W 1978 roku grająca tam Bastia doszła aż do finału Pucharu UEFA, przegrywając w kontrowersyjnym dwumeczu z bardziej utytułowanym PSV Eindhoven.

Stade de Furiani Fot: Dany Tolenga

Drugi raz do historii obiekt zapisał się już w zupełnie innych, dramatycznych okolicznościach. 5 maja 1992 roku dostawiona na jeden mecz trybuna o pojemności prawie 10 tys. widzów nie wytrzymała tłumu żądnego zwycięstwa nad Olympique Marsylia. Ok. 1/3 trybuny runęła, a wraz z nią tysiące ludzi. Zginęło lub zmarło z powodu obrażeń 18 osób, a 2357 odniosło podczas upadku konstrukcji rany, często wiążące się z trwałym kalectwem.

W 1993 roku powstał projekt kompleksowej przebudowy stadionu, a jego wprowadzanie zaczęto już rok później od budowy nowej wschodniej trybuny (za bramką). W 1997 roku powstała nowa trybuna północna na miejscu pamiętnej tragedii. W 2001 zachodnia, a w 2011 – południowa. Ze wstępnych planów nie udało się dotąd zbudować jedynie drugiego poziomu nad wschodnią trybuną, zajmowaną tradycyjnie przez miejscowych fanatyków.

Reklama