Euro 2012: UEFA spokojnie o przygotowaniach

źródło: UEFA.com; autor: michał

Na 100 dni przed Euro 2012 raport UEFA pokrótce opisuje stan przygotowań. Nie ma w nim ani słowa o poważnych opóźnieniach polskich stadionów, opisane są tylko jasne strony. Europejska Federacja jest zadowolona z Polski i Ukrainy.

Reklama

Dziś UEFA opublikowała raport na temat stanu przygotowań Polski i Ukrainy. Właściwie nie raport, a krótki tekst, za to w wielu językach. Jeśli kibice z Europy się z nim zapoznają, zobaczą bardzo pozytywny obraz Polski i Ukrainy. Data jest szczególna, bo od dziś do Euro 2012 pozostało dokładnie 100 dni, a w dodatku dzisiejszego wieczora wszystkie 16 drużyn turnieju rozgrywa swoje mecze.

Z artykułu na UEFA.com nie dowiemy się jednak, że dziś po raz pierwszy zostaną otwarte wszystkie trybuny Stadionu Narodowego. Według UEFA obiekt – ostatni otwarty w Polsce – jest gotowy od końca stycznia, kiedy odbył się tu „niewielki festiwal”. I to… jedyna informacja o polskich stadionach. O naszych partnerach z Ukrainy jest niewiele więcej. Dowiadujemy się więc, że Charków i Donieck są gotowe od dawna, a w najbliższą niedzielę odbędzie się pierwszy mecz ligowy na Stadionie Olimpijskim. Z naszych informacji wynika, że w derbach Kijowa między Dynamem a Arsenałem może wziąć udział nawet ok. 50-60 tys. osób. To wynik o tyle imponujący, że na co dzień Dynamo ma wynajmować jedynie dolny poziom trybun, mieszczący ok. 35 tys. miejsc.

Podobnie pozytywny obraz dotyczy infrastruktury w krajach organizujących Euro 2012. Otwarcie terminalu na wrocławskim lotnisku, 120 niskopodłogowych tramwajów w Warszawie i liczne prace nad drogami i liniami kolejowymi – tyle o Polsce. O Ukrainie podobnie – drogi i kolej zmodernizowane, lotniska już prawie (Kijów i Donieck są na finiszu).

Po stronie UEFA przygotowania też są ocenione bardzo krótko i spokojnie. Program wolontariatu otrzymał rekordową liczbę 24 tys. zgłoszeń, z których wybrano 5,5 tys. osób. Ich szkolenia zakończą się w maju. UEFA przypomina też, że sprzedaż biletów zakończy się w piątek. Później kibice będą mogli w razie zmiany zdania odsprzedawać swoje bilety przez oficjalną platformę odsprzedażową do 12 kwietnia.

Reklama