Wrocław: Szczegóły relacji miasta z wykonawcą – stadion za 950 mln?

źródło: GazetaWroclawska.pl; autor: michał

Prezydent Rafał Dutkiewicz w rozmowie z „Gazetą Wrocławską” zdradził szczegóły trwających negocjacji i poinformował, dlaczego wciąż nie ma aneksu na dokończenie budowy. Cena obiektu wyniesie ostatecznie ok. 950 mln zł (730 po zwrocie VAT).

Reklama

Podczas wywiadu z „Gazetą Wrocławską” prezydent miasta nie dał ostatecznej odpowiedzi, kiedy będzie gotowy Stadion Miejski. – Myślę, że do marca uporamy się z tą inwestycją – powiedział, nie dając gwarancji, ale też wykluczając przeciągnięcie się prac do Euro 2012. Przyczyną takiego stanu są przedłużające się rozmowy z głównym wykonawcą na temat warunków zakończenia inwestycji.

Według magistratu Max Boegl zawyża swoje koszty, by jak najmniej stracić na inwestycji, do której według nieoficjalnych informacji będzie musiał dokładać. – Max Bögl uważa, że należą mu się dodatkowe pieniądze. Część to kwoty za podobno wykonane już prace, które nasza spółka Wrocław 2012 odrzuciła jako nieuzasadnione. W myśl polskiego prawa prosimy o udokumentowanie tych prac, a wykonawca nie potrafi tego zrobić. Do anegdoty przeszedł już przykład faktury za kafelkowanie toalet, a przecież w stadionowych toaletach nie ma kafelków. Druga grupa pieniędzy to wycena dodatkowych usług, które trzeba było wykonać ponad to, co było ustalone w pierwotnym projekcie. I tu jesteśmy skłonni dodatkowo zapłacić, prosimy tylko o dokładne wyszczególnienie tych prac – mówi Dutkiewicz.

Prezydent mówi o błędnym kole, bo poza konfliktem o niewypłacone przez podwykonawców pieniądze (przez co część prac została zawieszona), prace spowalnia także główny wykonawca. – Od jakiegoś czasu pracujemy nad aneksem, bo jest on niezbędny, by przekazać kolejne pieniądze, ale przedstawiciele Maxa Bögla nie kwapią się do jego podpisania. Więc powstaje błędne koło. My nie płacimy, bo nie mamy podstawy do wypłaty, oni spowalniają prace, bo nie dostają pieniędzy – relacjonuje włodarz Wrocławia.

Według szacunków miasta, ostateczny koszt stadionu wzrośnie do 950 mln zł, co po zwrocie podatku VAT da sumę ok. 730 mln.

Reklama