Holandia: NEC rozbuduje stadion, De Graafschap postawi nowy

źródło: voetbalcentraal.nl / voetbalprimeur.nl; autor: michał

NEC Nijmegen potwierdziło, że dokona w najbliższym czasie pierwszej modernizacji swojego obiektu. Tymczasem De Graafschap zamierza pójść o krok dalej – ma już partnera do budowy zupełnie nowego stadionu.

Reklama

Stadion de Goffert w Nijmegen, który mogą wspominać kibice krakowskiej Wisły, ma co najmniej przyzwoity standard. Postawione w 1999 roku trybuny są jednolite i okalają boisko precyzyjnie, co w połączeniu z pełnym zadaszeniem widowni zapewnia bardzo dobre warunki dla widzów.  Ale nie odpowiednią pojemność – takie jest oficjalne stanowisko NEC Nijmegen, przedstawione na konferencji prasowej.

Dlatego w najbliższym czasie dojdzie do pierwszej modernizacji. Będzie niewielka, bo chodzi o zaledwie 1500 miejsc. Obiekt urośnie więc z 12,5 do 14 tys. krzesełek. Najciekawsze jednak jest to, że nowe siedziska powstaną między dzisiejszymi trybunami a murawą. W Holandii powszechny jest zwyczaj budowania dróg komunikacyjnych, będących jednocześnie fosami odgradzającymi fanów od boiska. W tym wypadku fosy otrzymają niewielkie nadbudowy. Zysk 1500 miejsc będzie więc niemal niezauważalny dla widza. Ale w budżecie klubu jak najbardziej – pochłonie aż 10 mln €.

Z kolei mniej znany w Polsce klub De Graafschap zbuduje swój nowy stadion obok obecnego. Przynajmniej taki jest plan, bo do realizacji jeszcze trochę. Władze zespołu mają już wykonawcę, będzie nim bardzo znana w Holandii firma BAM. Nie mają za to ani projektu, ani informacji, czy stać ich na obiekt. Plan po pozyskaniu partnera jest taki, że przeprowadzone będą analizy zapotrzebowania i potencjalnych kosztów oraz zysków. To ma zająć ok. 3-4 miesięcy. Jeśli wyniki będą pomyślne, nowy stadion ma stać w 2015 roku.

Reklama