Białystok: Znamy pięciu kandydatów do skończenia budowy

źródło: PAP / naszemiasto.pl; autor: michał

Zgodnie z oczekiwaniami władze Białegostoku wykluczyły ofertę Eiffage, któremu w czerwcu wypowiedziały umowę. Teraz kandydaci mają czas do połowy stycznia na złożenie ofert cenowych – podał PAP.

Reklama

Przetarg na dokończenie przerwanej latem budowy w Białymstoku miał nietypowy przebieg. Ne tylko dlatego, że podzielono go na etapy i że dotyczył zawieszonej inwestycji, ale przede wszystkim dlatego, że wśród ośmiu oferentów znalazła się firma, z którą miasto wcześniej zerwało współpracę, winiąc ją za opóźnienia.

Udział Eiffage Budownictwo Mitex był też powodem, dla którego nie udało się zakończyć pierwszego etapu przetargu na czas, czyli 12 listopada. Wtedy miało zostać wybranych 5 oferentów, którym magistrat powierzy przygotowanie ofert cenowych. Urzędnicy postanowili jednak wykluczyć z potencjalnych partnerów byłego wykonawcę i w tym celu zwróciły się do Urzędu Zamówień Publicznych. W poniedziałek Białystok otrzymał odpowiedź, która dała zielone światło do wykluczenia Eiffage. UZP poinformował, że zamawiający ma prawo uniemożliwić udział w przetargu firmie, z którą wcześniej zerwał umowę z powodu zawinionego przez firmę niedopełnienia umowy.

Dlatego dopiero wczoraj poznaliśmy ostateczną listę firm walczących o zbudowanie pozostałych części białostockiego stadionu. Najlepiej oceniono oferty Warbudu oraz czterech konsorcjów, których liderami są: Unibep, Hydrobudowa Polska, IDS-BUD oraz PORR Polska.

Teraz każdy z pięciu oferentów ma czas do 12 stycznia 2012 na przygotowanie oferty cenowej, bo wartość przyszłej umowy będzie jedynym kryterium wyboru wykonawcy. Pierwotnie cały stadion miał kosztować 186 mln zł, ale w związku z koniecznością rozpisania nowej umowy i przerwaniem prac koszty mogą wyraźnie wzrosnąć.

Jeśli uda się zakończyć przetarg zgodnie z planem, już na przełomie stycznia i lutego powinno dojść do podpisania umowy, a na wiosnę prace mogłyby ruszyć z powrotem. Dokończenie pierwszego etapu (około połowy obiektu) powinno potrwać 9 miesięcy od wejścia na plac budowy. Drugi etap powinien być gotowy 6-12 miesięcy później tak, by stadion był gotowy do końca 2013 roku.

Reklama