Nowy projekt: Stadion Miejski w Lublinie

źródło: własne; autor: redakcja

Miał być pokazany dopiero za tydzień, ale przeciek roboczych wizualizacji spowodował natychmiastowe upublicznienie tych ostatecznych. Zapraszamy do obejrzenia, jaki będzie nowy stadion dla Lublina.

Reklama

Od piątkowego poranka sytuacja zmieniała się bardzo dynamicznie. Najpierw na Forum Polskich Wieżowców jeden z użytkowników zaprezentował dwie robocze wizualizacje, prezentujące dwa różne warianty nowego stadionu dla Lublina. Szybko podchwycił je „Dziennik Wschodni”, a po nim „Kurier Lubelski”. Zapytania ze strony dziennikarzy skłoniły z kolei lubelski magistrat do upublicznienia ostatecznych ujęć, prezentujących projekt miejskiej areny. Pierwotnie miały one zostać zaprezentowane dopiero 24 listopada, podczas sesji rady miasta.

Wiemy już, że architekci z Estudio Lamela nie upodobnili swojej wizji dla Lublina do tej z Krakowa, z którą lubelski stadion był porównywany ze względu na taki sam rozmiar. Stworzyli stadion z jednopoziomowymi trybunami o jednakowej wysokości – z wyłączeniem głównej, gdzie znajdzie się pas skyboksów. Pojemność to 15,5 tys. miejsc.

Z zewnątrz stadion ma być bardzo prosty, z efektowną fasadą tylko od strony głównego budynku administracyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że budżet tej inwestycji jest niższy od tego z Krakowa, gdzie z każdej strony obiekt prezentuje się ciekawie. W Lublinie z pozostałych trzech stron dominować będą smukłe, betonowe słupy utrzymujące dach. Ten z kolei będzie pokryty lekką membraną i na nim wesprą się maszty oświetleniowe. Będzie ich 12, z czego te wzdłuż boiska będą połączone po 4.

Przypomnijmy, że budowa ma się zacząć w 2012 roku, a zakończy się jesienią 2013. Jej koszt jest szacowany na 136,2 mln zł, z czego połowę miasto pozyska ze środków unijnych.

Stadion Miejski w Lublinie Fot: UM Lublin, Estudio Lamela

Stadion Miejski w Lublinie Fot: UM Lublin, Estudio Lamela

Stadion Miejski w Lublinie Fot: UM Lublin, Estudio Lamela

Reklama