Nowe stadiony: Crewe, Grimsby, Walsall

źródło: własne; autor: redakcja

Wszystkie trzy są bardzo ciekawe, choć żaden nie musi Wam się spodobać. Są takie, jak i brytyjskie niższe ligi – bardzo zróżnicowane. Jeden ma najstarszą trybunę w kraju, drugi jest kompletnie bez historii. A trzeci ma jedną ogromną trybunę i trzy maleńkie…

Reklama

Bescot Stadium

Bescot Stadium

Jeśli ktoś mówi, że nowy stadion Piasta wygląda jak supermarket, niech spojrzy na obiekt z angielskiego Walsall. Stadion powstał co prawda jeszcze w 1990 roku, ale z uwagi na wprowadzone wkrótce później obostrzenia związane z zakazem miejsc stojących, potrzebował szybkiej przebudowy. Pojemność 9400 miejsc miała bowiem zostać drastycznie zmniejszona, a klub nie po to się przeprowadzał, by otrzymać mniejszy stadion.

W 2003 roku była więc gotowa nowa trybuna z bardzo bogatym zapleczem, na czele z dwiema dużymi salami bankietowo-konferencyjnymi. Dziś funkcjonują na obiekcie również trzy bary, choć obiekt jest znany przede wszystkim ze swej wątpliwej urody. Stoi bowiem przy jednej z ważniejszych autostrad i poza tanimi materiałami, jest obficie upstrzony reklamami na jednej ze ścian. Zyski z tych nośników są dla klubu ważnym źródłem dochodów.

Alexandra Stadium

Alexandra Stadium

Wśród kibiców stadion jest znany jako Gresty Road ze względu na tradycję nadawania przydomków od adresu. Jednak oficjalnie dziś obiekt znany jest jako Alexandra Stadium. Powstał w 1906 roku, ale to nie bogata historia przysporzyła mu sławy.

Najciekawszy w Alexandra Stadium jest jego kształt. Całkowita pojemność nieznacznie przekracza 10 tys. miejsc, tymczasem prawie 7 tys. widzów z tej liczby zasiada na jednej trybunie. To oznacza, że pozostałe mieszczą w okolicach tysiąca osób każda. Niezwykle rzadko w futbolu można spotkać tak dużą dysproporcję.

Blundell Park

Blundell Park

Istnieje od 1898 roku i choć oczywiście nie ma wiele wspólnego z tamtym stadionem, to i dziś jest w nim wiele historii. Po pierwsze, centralny fragment głównej trybuny powstał jeszcze w 1901 roku i do dziś stoi niezmieniony, zyskując sobie nieoficjalnie miano najstarszej trybuny stojącej na obiektach ligowych Anglii. Po drugie, trybuna za jedną z bramek została zbudowana w 1961 roku ze składki kibiców i do dziś jest miejscem gromadzącym tych najbardziej zagorzałych – co rzadkie w Anglii, również z bębnem.

Dzisiejszy Blundell Park mieści niecałe 10 tys. widzów, choć jeszcze w latach 80. pojemność wynosiła 27 tysięcy! Różnica bierze się przede wszystkim z likwidacji miejsc stojących, ale też z usunięcia tymczasowych trybun, z jakich klub korzystał przed spadkiem do… piątej ligi. Biorąc pod uwagę szczebel rozgrywek, aktualna pojemność nie wydaje się już tak mała.

Reklama