Indonezja: Tragedia podczas meczu reprezentacji

źródło: BeritaJakarta.com; autor: michał

Narodowy stadion Indonezji wielokrotnie się przepełniał i wiele razy był miejscem incydentów. Ale dopiero wczoraj te incydenty spowodowały tragedię. Podczas meczu juniorów z Malezją zginęły dwie osoby, a wiele zostało rannych - donosi BeritaJakarta.com.

Reklama

Gelora Bung Karno mieści oficjalnie 88 tys. widzów. Jednak tłumy rzędu 100 czy nawet 130 tys. osób już się tu zdarzały. Kiedy zapotrzebowanie na miejsca jest zbyt duże, ludzie wspinają się na konstrukcję lub - częściej - forsują bramy, które uginają się pod naporem tłumu. Takie sceny miały też miejsce w poniedziałek, kiedy Indonezja i Malezja mierzyły się w finale Mistrzostw Południowo-Wschodniej Azji do lat 23.

Gelora Bung KarnoChoć to tylko mecz młodzieżowy, potrzeba sukcesu  i zwycięstwa nad bardziej utytułowanymi rywalami jest wśród Indonezyjczyków bardzo duża. Ostatni triumf ich reprezentacja odniosła w tych rozgrywkach 20 lat temu, dlatego tłumy przybyły na poniedziałkowy mecz. Według luźnych szacunków liczba widzów mogła przekraczać 100 tysięcy. Ogromne masy kibiców bez biletów próbowały forsować kilkanaście bram obiektu. Udało się to w sektorach III, V i XV.

Właśnie w tej ostatniej bramie doszło do zmiażdżenia wielu ludzi. Dwóch kibiców nie żyje - jeden został już zidentyfikowany jako 20-letni mieszkaniec Dżakarty, tożsamość drugiego nie jest znana. Po meczu do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób, a sześć z nich ma ciężkie obrażenia głowy.

Reklama