Elbląg: Nowy stadion w miejscu starego

źródło: portEl.pl / UMElblag.pl; autor: michał

Choć analizowano dwie inne lokalizacje, ostatecznie nowy stadion Olimpii Elbląg stanie w miejscu swojego poprzednika, przy ul. Agrykola 8. Miasto przedstawiło wizję kompleksu sportowego za 35 mln zł – pisze portEl.pl. Będzie gorzej, niż w zapowiedziach…

Reklama

Budowę stadionu w miejscu obecnego władze Elbląga wstępnie wykluczyły. Lokalizacja miała zostać wybrana spośród dwóch nowych – ul. Wschodniej i ul. Okólnik. Jednym z argumentów przeciwko Agrykoli była zbyt słaba infrastruktura drogowa i mała liczba miejsc parkingowych. Dlatego w styczniu 2011 prezydent Grzegorz Nowaczyk poinformował, że będzie zmiana adresu. W nowym miejscu miał powstać stadion na 8-10 tys. widzów z zadaszeniem i odpowiednią infrastrukturą dla obsługi takiej liczby widzów.

- Po co obiekt, który nie do końca będzie spełniał oczekiwania nas-elblążan i wymogi PZPN. Na takie fanaberie nas nie stać. Wygrała koncepcja nowocześniejsza, po prostu lepsza i z tego faktu jesteśmy zadowoleni – mówił wtedy prezydent Elbląga. Jak się jednak okazuje, realizowany będzie właśnie obiekt, który „nie do końca będzie spełniał oczekiwania”. Zamiast 8-10 tys. miejsc, będzie ich tylko 4155 z możliwością powiększenia o 800. Nie zadaszony, a zadaszony w 12% - z dachu skorzysta 500 osób na głównej trybunie. Miejsc parkingowych zaledwie 104 i 4 dla autobusów.

Skąd taka zmiana? Z oszczędności – „bardziej ambitna” wizja okazała się za droga. Jej koszt po analizie ustalono na 82,7 mln zł, kwotę poza zasięgiem Elbląga. – Próbowaliśmy ten stadion ścieśnić, przygotowani byliśmy na 8 tysięcy widzów, próbowaliśmy zrobić o 2 tysiące mniej. Próbowaliśmy zrezygnować z boiska treningowego. Zweryfikowaliśmy własnymi siła mi prognozę szacunkową kosztów i wyszło nam 6 do 10 milionów maksymalnie oszczędności – mówił dziś podczas konferencji prezydent Grzegorz Nowaczyk.

Realizacja skromniejszego obiektu przy Agrykola 8 pozwoli na znacznie większą oszczędność, bo projekt powinien się zmieścić w liczbie 35 mln zł, z których połowę miasto chce pozyskać z Unii Europejskiej. W dodatku poza stadionem powstanie boisko do rugby (w miejscu dotychczasowego treningowego), a asfaltowy tor wokół niego ma służyć wrotkarzom. Plan zakłada też budowę boisk do koszykówki, mini piłki ręcznej, toru wrotkarskiego, a także remont kortów tenisowych.

Nowy stadion dla Elbląga Fot: UM Elbląg

Nowy stadion dla Elbląga Fot: UM Elbląg

Nowy stadion dla Elbląga Fot: UM Elbląg

Nowy stadion dla Elbląga Fot: UM Elbląg

Reklama