Łódź: Zobacz wizje nowego stadionu ŁKS

źródło: własne

W czwartek otwarto oferty w przetargu na nowy stadion dla Łodzi. Złe wiadomości – żadna nie zmieściła się w zakładanym budżecie i jest ich tylko trzy. Dobra wiadomość – jest na co popatrzeć. Zapraszamy!

Reklama

Do trzech razy sztuka – można by powiedzieć po tym, jak dwukrotnie władze Łodzi przedłużały przetarg na budowę nowego stadionu i hali wielofunkcyjnej. Przy trzecim terminie udało się otworzyć oferty. Mimo zainteresowania kilkunastu dużych wykonawców, o jakim mówili w magistracie, ofert jest zaledwie trzy. W dodatku żadna z ofert nie zmieściła się w zakładanym budżecie. Przypomnijmy, że urząd miasta planował wydać 202 mln zł na nowy stadion i halę widowiskową dla ŁKS.

Tymczasem najtańsza oferta, którą przedstawiły wspólnie Mostostal Zabrze i BUDUS opiewa na sumę 218,3 mln zł. Co więcej, między wizją tych firm a dwoma pozostałymi ofertami jest ogromna przepaść. Drugi kosztorys, złożony przez firmę Max Boegl, to już 317,3 mln zł. Trzecia jest Hydrobudowa i Remaxbud, które swoją pracę wyceniły na 322,8 mln. Wizualizacje przedstawione jako część ofert możecie zobaczyć w tej samej kolejności poniżej.

Przypominamy, że kolejność po otwarciu ofert nie musi oznaczać zwycięstwa najtańszego wniosku, bo dokumenty przesłane przez oferentów muszą zostać jeszcze sprawdzone pod kątem zgodności z kryteriami. Analiza powinna się zakończyć za ok. 3 tygodnie.

Przypomnijmy, że wszyscy trzej oferenci mogą się pochwalić dużymi inwestycjami sportowymi na krajowym, a także międzynarodowym rynku. Mostostal Zabrze odpowiadał za wiele specjalistycznych operacji  m. in. przy budowach Commerzbank Areny, Cape Town Stadium, Stadionu Śląskiego czy Stadionu Narodowego. Max Boegl kończy właśnie prace nad wrocławskim stadionem, który w chwili pisania tekstu jest inaugurowany, a wcześniej pracował na placach budowy we Frankfurcie, Leverkusen czy Kolonii. Z kolei Hydrobudowa, lider trzeciej oferty, wybudował już PGE Arenę i Stadion Miejski w Poznaniu, a kończy Stadion Narodowy.

Wizja Mostostal Zabrze / BUDUS:

Stadion Miejski w Łodzi wg Mostostalu Zabrze Fot: UM Łódź

Stadion Miejski w Łodzi wg Mostostalu Zabrze Fot: UM Łódź

Wizja Max Boegl:

Stadion Miejski w Łodzi wg Max Boegl Fot: UM Łódź

Stadion Miejski w Łodzi wg Max Boegl Fot: UM Łódź

Wizja Hydrobudowa / Remaxbud:

Stadion Miejski w Łodzi wg Hydrobudowy Fot: UM Łódź

Stadion Miejski w Łodzi wg Hydrobudowy Fot: UM Łódź

Reklama