Łódź: Przetarg oprotestowany przed rozstrzygnięciem

źródło: Gazeta.pl

Firma budowlana Porr złożyła odwołanie w sprawie przetargu na nowy stadion ŁKS. Zmiany wprowadzone przez magistrat dwa tygodnie temu niweczą gotową już koncepcję biura GMP Architekten – podaje Gazeta.pl.

Reklama

Ogłoszony przez miasto w czerwcu przetarg na nowy stadion miejski przy al. Unii został niedawno zmieniony. Termin rozstrzygnięcia przesunięto z 30 września na 14 października, ale najważniejsze są zmiany w oczekiwaniach zamawiającego. Magistrat zmienił część warunków, m. in. uniemożliwił ulokowanie stadionu i hali widowiskowej w jednej bryle, nakazał podzielenie inwestycji na dwa etapy, powiększenie powierzchni zadaszenia z 2/3 trybun do 100% i wreszcie warunek pominięty pierwotnie – obecny stadion ŁKS ma być zdolny do użytkowania przez cały czas budowy.

Tak istotne zmiany niemal w przeddzień zakończenia postępowania oznaczają dla potencjalnych oferentów poważne komplikacje. Jedna z nich złożyła w tej sprawie odwołanie. Niemiecka firma Porr, współpracująca przy tworzeniu koncepcji z GMP Architekten, wydała ok. 200 tys. € na prace, które wskutek zmian nie spełniają warunków przetargu. Tymczasem termin składania ofert jest zbyt bliski, by stworzyć coś nowego. Dlatego Porr złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

W uzasadnieniu Porr powołuje się na wiele wcześniejszych wyroków KIO, które potwierdzają rację firmy. Jeden z nich pochodzi z 7 kwietnia 2010 r. Zgodnie z tym wyrokiem w przypadku możliwości interpretacji SIWZ na kilka sposobów wykonawca nie może ponosić konsekwencji tego, że zinterpretował je inaczej niż zamawiający.

Jeśli KIO przychyli się do opinii firmy Porr, najpewniej przetarg będzie trzeba powtórzyć.

Reklama