Lille: Rekordowa operacja zakończona sukcesem

źródło: GrandStade-LilleMetropole.com; autor: michał

Ogromna konstrukcja dachu nowego stadionu w Lille powędrowała w górę. Pod względem wagi przewyższa nawet Wieżę Eiffla, a tymczasem podniesienie na wysokość 23 metrów zajęło tylko 8 godzin – szczyci się serwis GrandStade-LilleMetropole.com.

Reklama

Do tej operacji na budowie Grand Stade Lille pracownicy firmy Eiffage przygotowywali się przez ostatnie dwa lata. Miała się rozpocząć we wtorek, ale wiatr był zbyt silny i mógł utrudnić prace. A mimo ogromnej skali wymagana była niemal chirurgiczna precyzja.

Do podniesienia jednorazowo był ciężar aż 7400 ton. To więcej niż cały dach Stadionu Miejskiego w Poznaniu razem wzięty, a przypomnijmy, że poznańską konstrukcję podnoszono na raty. W Lille najpierw zespolono na ziemi ogromne kratownice tworzące prostokąt o bokach 205x110 metrów. Na dłuższych końcach ułożono płaty rozsuwanego dachu. Masa wyższa od Wieży Eiffla stała się latem tego roku przyczyną plotek – we Francji zaczęto mówić, że operacja jest niemożliwa ze względu na skalę ułożonych na ziemi elementów.

Tymczasem w środę od 5:35 rano kratownice i panele ruchomego dachu były unoszone w tempie ok. 3 m/h. Prace zakończyły się równo o 13:45, a ich efektem jest podwieszenie głównej konstrukcji dachu na wysokości 23 metrów. Stan budowy po zakończonym podnoszeniu można obejrzeć na poniższych zdjęciach, a skrót całej operacji na filmie:

Grand Stade Lille Fot: Grand Stade Lille Metropole

Grand Stade Lille Fot: Grand Stade Lille Metropole

Reklama