Poznań: W poniedziałek podwójne święto

źródło: 2012.org.pl

W najbliższy poniedziałek, 26 września, Stadion Miejski w Poznaniu będzie miał dwa powody do świętowania. Przedstawiciele miasta, konsorcjum Lecha i Marcelin Management oraz poznańskie środowisko biznesowe będą wspólnie celebrować pierwsze urodziny stadionu oraz podpisanie umowy operatorskiej.

Reklama

Stadion Miejski w Poznaniu został oficjalnie otwarty we wrześniu 2010 roku. Był wówczas pierwszą w Polsce areną UEFA Euro 2012 gotową do rozgrywania mistrzostw. Choć słowo „gotową” może u niektórych wzbudzać śmiech, bo prace dalekie są od ukończenia, a w trakcie użytkowania wyszło wiele problemów.

Mimo to w ciągu roku na stadionie odbyło się wiele spektakularnych imprez: koncert Stinga, mecze Warty i Lecha Poznań, spotkanie Reprezentacji Polski, zawody motocyklowe X-Fighters. Na co dzień stadion gości także cykliczny program wycieczek pod nazwą „NIE tylko wtorki na stadionie" oraz osoby pracujące na terenie licznych powierzchni komercyjnych znajdujących się w trybunach areny. Łącznie Stadion Miejski w Poznaniu odwiedziło już ponad 750 000 osób.

Uroczystość z okazji pierwszych urodzin stadionu odbędzie się w poniedziałek, 26 września. Przedstawiciele miasta oraz środowisk biznesowych będą wspólnie świętować także z powodu podpisania umowy dzierżawy z Konsorcjum KKS Lech Poznań i Marcelin Management. Tego dnia zaplanowano bowiem oficjalne podpisanie umowy operatorskiej.

- Umowa z Konsorcjum KKS Lech Poznań i Marcelin Management to bardzo ważna dla miasta kwestia – mówi Michał Prymas, Wiceprezes EURO Poznań 2012. – Ostatni rok pokazał, że stadion sprawdza się jako arena wielu różnorodnych wydarzeń: począwszy od spotkań piłkarskich, przez eventy okołosportowe, po niesztampowe sesje zdjęciowe i filmowe. Konsorcjum, jako nasz partner, przejmuje zarządzanie obiektem i zadba, by Stadion Miejski nadal był areną niezwykłych emocji.

Umowa dzierżawy zostanie podpisana na 20 lat. W jej ramach Operator zobowiązuje się do wnoszenia do kasy miasta czynszu stałego w wysokości 3,1 mln zł rocznie oraz czynszu zmiennego, zależnego od wpływów z dnia meczowego i wynoszącego średnio 7,5% wpływów. Dodatkowo Operator będzie płacił czynsz od sprzedaży praw do nazwy stadionu, wynoszący 30% wartości wynegocjowanej przez niego z potencjalnym sponsorem umowy (nie mniej niż 1 mln zł rocznie).

Reklama