Nowy projekt: River Plate Forum

źródło: własne

Biurowce i wielki hotel mają stanąć obok słynnego El Monumental w Buenos Aires. Ale przede wszystkim sam stadion stanie się bardziej monumentalny, bo jego pojemność ma wzrosnąć o 15 000 miejsc.

Reklama

Dziś jest największym i jednym z najsłynniejszych stadionów Argentyny. Kiedyś mecz Polski otwierał tu Mistrzostwa Świata, a w tym roku były problemy z dopuszczeniem obiektu do Copa America. Oczywiste jest więc zapotrzebowanie na modernizację. Ale teraz jak mało kiedy jest nie tylko potrzeba – jest też prywatny partner gotowy zainwestować w projekt nazwany River Plate Forum.

River Plate ForumTa tajemnicza nazwa to robocze określenie dla kompleksu komercyjnego, jaki miałby zostać zespolony ze stadionem. W jego skład wejdą 5-gwiazdkowy hotel i biurowce, a także mniejsze obiekty sportowe.

Jednak, co dla nas i kibiców River najważniejsze, zmieni się sam stadion. Jego pojemność wzrośnie ponad tę z czasów Mistrzostw '78 do ok. 75 000. Istniejące trybuny zostaną na swoich miejscach, za to murawa obniży się o 4 metry i tam powstanie najniższy, trzeci pierścień widowni. W związku z tą zmianą zniknie bieżnia, a kibice przybliżą się do boiska. W wyższych partiach stadionu ma być również zupełnie nowa infrastruktura dla VIP-ów. Wszyscy kibice docenią instalację dachu, a i z zewnątrz goła dotychczas konstrukcja otrzyma prostą elewację.

Realizacją jest zainteresowany miejscowy deweloper, Grupo Torcello, który opracował wizualizacje kompleksu. Koszt inwestycji to ok. 250 mln $ (czyli stokrotnie więcej niż kosztował cały stadion w 1934 roku), a czas potrzebny na budowę szacuje się na 2 lata.

River Plate Forum

Reklama