Nowe stadiony: Luton Town i Brentford FC

źródło: własne

Jeśli jeszcze tych stadionów nie znacie, musicie jak najszybciej naprawić swój błąd. W końcu jeden zasłynął z niewpuszczania przez klub kibiców przyjezdnych przez okrągłe 5 lat, a drugi jest jedynym stadionem w Anglii, który ma... cztery puby zamiast narożników.

Reklama

Kenilworth Road

Kenilworth Road

Już od 106 lat Luton Town gra właśnie tu, przy Kenilworth Road. Dziś to powód do dumy, ale w 1905 roku przeprowadzka była koniecznością, bo właściciel poprzedniego stadionu sprzedał go, nie informując klubu. Zresztą od 1955 klub szukał nowego domu z braku miejsca na rozbudowę, ale do dziś nie zmienił lokalizacji. I choć Luton Town nigdy nie został jednym z największych angielskich klubów, to pod tym adresem osiągnął niemało. Dla przykładu, już w latach 30. gromadził co mecz po 15-18 tys. widzów, co dziś, na nowych i pięknych stadionach nie wychodzi polskim zespołom...

Ale zanim frekwencja zaczęła dopisywać, trzeba było zainwestować niemałe pieniądze. W 1921 roku spłonęła trybuna główna, którą zastąpiła ta dzisiejsza. Zmodernizowano ją wraz zresztą obiektu pod koniec lat 30. i już do połowy XX wieku stadion nie zmieniał swego kształtu. W 1953 pierwszy mecz przy masztach oświetleniowych uświetnił przyjazd tureckiego Fenerbahce, a przez kolejne dwa lata frekwencja wspięła się ponad granicę 25 tys. widzów na mecz dzięki przedłużeniu jednej z trybun stojących.

Później pojemność już tylko malała, bo choć trybuny modernizowano, to zamiast samych miejsc stojących instalowano coraz więcej krzesełek. W 1985 roku nie zostało już żadne miejsce stojące i liczba widzów spadła do najwyżej 10 tys. Nieznacznie ponad tą granicą znajduje się zresztą do dziś. Co ciekawe, ten mało znany stadion może z powodzeniem znaleźć się w podręcznikach o historii futbolu. Był bowiem miejscem niezwykłych restrykcji. We wspomnianym już 1985 roku klub wprowadził zakaz wpuszczania osób spoza Luton. Ten kontrowersyjny zapis powodował protesty kibiców przyjezdnych, a wreszcie wyrzucenie klubu z rozgrywek o Puchar Ligi na 4 lata. W 1990 Luton Town wycofało się ze swojej polityki.

Griffin Park

Griffin Park

Krótkie podsumowanie i wiemy, że to już czternasty stadion z Londynu w naszym serwisie! Angielska stolica jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, skoro po dekadzie istnienia mamy tam jeszcze niemało do odnalezienia...

Mało znany klub Brentford FC z zachodniego Londynu użytkuje swój stadion już od 1904 roku. Griffin Park swą nazwę zawdzięcza gryfowi w logo miejscowego browaru, który stał wcześniej w miejscu stadionu. Zresztą historia obiektu nierozerwalnie związana jest z alkoholem. Choćby dlatego, że w całej Anglii Griffin Park jest znany jako jedyny stadion posiadający pub w każdym z czterech narożników. Z kolei ze względu na położenie na trasie przelotu samolotów na lotnisko Heathrow, obiekt doczekał się solidnego kontraktu reklamowego. Linie Qatar Airways wykupiły przestrzeń na dachu i eksponują tam swoje logo.

Aktualnie Griffin Park mieści skromne 12 763 osoby, ale w swojej historii ma też wielkie widownie, na czele z meczem przeciwko Leicester City z 1949, gdy prawie 40 tys. widzów było na trybunach. Rok wcześniej podczas Igrzysk Olimpijskich stadion był jedną z aren turnieju piłkarskiego, goszcząc mecz Włochy – USA (9:0).

Przyszłość jest jednak dla Griffin Park mało optymistyczna. Stadion ma wkrótce przestać istnieć, ponieważ Brentford FC zamierza kupić działkę w okolicy i zbudować nowy 20-tyisęcznik. Ciekawe, czy ten też będzie miał w narożnikach bary...

Reklama