Bystra: Tu Lechia zbuduje wielki kompleks piłkarski

źródło: Lechia.pl

W Bystrej pod Pruszczem Gdańskim ma powstać Pomorskie Centrum Futbolu. W czwartek zaprezentowana została zwycięska koncepcja. Budowa ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Ośrodek przeznaczony będzie dla piłkarzy gdańskiej Lechii – podał serwis gdańskiego klubu.

Reklama

W maju Lechia ogłosiła konkurs na najbardziej funkcjonalny projekt architektoniczny centrum. Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego Stalprojekt z Gdańska, które ma już na swoim koncie Narodowy Stadion Rugby.

- W 2010 roku rozpoczęły się intensywne poszukiwania atrakcyjnej lokalizacji pod ośrodek treningowy nieopodal Gdańska. Podstawowym wymogiem była wielkość terenu oraz jego skomunikowanie – podkreślał podczas prezentacji Maciej Turnowiecki, prezes Lechii.

W skład ośrodka wejdzie aż 5 pełnowymiarowych boisk piłkarskich (w tym jedno główne). Poza tym zbudowany zostanie internat, mniejsze boiska do treningów, bieżnia sprinterska, tor do podbiegów, siłownia czy sala fitness, a w przyszłości także centrum medyczne i hotel. Powierzchnia ośrodka to ponad 11 ha. Całość inwestycji ma kosztować około 60 mln złotych.

Kompleks treningowy Lechii Fot: Lechia.pl / Stalprojekt

Rada Gminy Pruszcz Gdański musi uchwalić do końca pierwszego kwartału przyszłego roku plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których wyznaczono miejsce powstania Centrum. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy wedle zapowiedzi – w połowie roku 2012.

Turnowiecki podkreśla, że mimo wysokich nakładów na realizację inwestycji, jest ona kluczowa, tak dla dalszego rozwoju gdańskiego klubu jak i piłki w regionie. Stąd też środki na finansowanie projektu będą pozyskiwane ze wszystkich możliwych źródeł.

W projekt mają zaangażować się takie instytucje jak PZPN i Ministerstwo Sportu. Obecny na prezentacji minister w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Nowak podkreślał, że jest to bardzo ważna inwestycja. Projekt zyskał przychylność marszałka województwa pomorskiego i zostanie umieszczony w regionalnym programie rozwoju bazy sportowej.

Reklama