Brazylia: Strajk na Maracanie się przedłuża

źródło: Copa2014.org.br

Oficjalnie terminy nie są jeszcze zagrożone, ale w środę miną dwa tygodnie od wznowienia protestu. Tymczasem szans na porozumienie trudno szukać, bo nikt nie chce ustąpić – pisze Copa2014.org.br.

Reklama

Choć 23 sierpnia udało się osiągnąć porozumienie między strajkującymi robotnikami na Maracanie a ich pracodawcami, relacje bardzo szybko się zepsuły. Już 1 września pracownicy wznowili protest, uzasadniając go niewywiązaniem się ze wszystkich warunków porozumień.

MaracanaW środę miną dwa tygodnie, od kiedy 2200 budowlańców nie wykonuje swoich obowiązków. Tak długi strajk to już znaczące opóźnienie w pracach, które mają napięty harmonogram. Maracana ma bowiem zostać oddana już wiosną 2013 roku, tymczasem nie zakończyły się jeszcze wszystkie prace związane z demontażem starych elementów stadionu. Tym samym nie ruszyły jeszcze zasadnicze prace nad nowymi trybunami i zadaszeniem.

Co gorsza, nic nie zwiastuje porozumienia. Na wtorek robotnicy zapowiedzieli zbiorowy protest na placu budowy, narzekając m.in. na jakość jedzenia i opieki medycznej, a także wynagrodzenia. Jednak konsorcjum największych brazylijskich wykonawców uważa, że protest jest bezzasadny i skierowali sprawę przeciwko swoim pracownikom do sądu pracy. Robotnicy liczą, że ten przyzna im rację. Wtorkowa demonstracja ma pokazać ich determinację.

Reklama