Poznań: Przy stadionie stanął maszt meteo

źródło: inf. prasowa; autor: michał

W sobotę, 20 sierpnia, w pobliżu boisk treningowych Stadionu Miejskiego w Poznaniu został zainstalowany maszt meteorologiczny. To jeden z elementów systemu monitorującego konstrukcję dachową obiektu.

Reklama

W skład systemu monitorującego konstrukcję dachową Stadionu Miejskiego w Poznaniu wchodzi układ czujników monitorujących zachowania konstrukcji oraz maszt meteorologiczny o wysokości 36 metrów. Dzięki zainstalowaniu masztu meteo, prowadzone do tej pory na bieżąco odczyty i analiza danych zbieranych przez czujniki na dachu mogą być uzupełniane o dane meteorologiczne odczytywane z masztu. Pozwoli to nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania stadionu, ale także umożliwi prowadzenie badań naukowych.

Montaż systemu monitorującego bezpieczeństwo jest jednym z elementów modernizacji Stadionu Miejskiego, prowadzonej przez spółkę EURO Poznań 2012. System czujników został uruchomiony 31 sierpnia 2010 roku. Instalacja masztu została przewidziana  w późniejszym etapie prac, zgodnie z planem modernizacji areny. Na podstawie przeprowadzonych analiz ustalono, że najlepszym terenem dla instalacji masztu jest obszar w pobliżu trybuny nr I, obok boisk treningowych. Maszt został zainstalowany po zakończeniu prac związanych z utwardzaniem i wyrównywaniem nawierzchni pod boiska.

Maszt meteorologiczny rejestruje zmiany atmosferyczne (prędkość, kierunek wiatru, zmiany temperatury). Te odczyty stanowią dodatkowy zakres wiedzy uzupełniającej przekaz z monitoringu i pozwalającej na analizy naukowe zależności pomiędzy pracą konstrukcji obiektu a czynnikami zewnętrznymi.

- Projekt i wykonanie dachu Stadionu Miejskiego w Poznaniu były analizowane i testowane przez biuro projektowe pod wieloma względami – mówi Ryszard Dembiński, prezes spółki EURO Poznań 2012. - Przeprowadzono m.in. badania modelu dachu w skali 1:200 w tunelu aerodynamicznym Politechniki Krakowskiej, podczas których zmierzono przewidywane obciążenia czynników atmosferycznych. Dzięki współdziałaniu czujników dachowych i masztu meteo, system monitorujący bezpieczeństwo działa wydajniej.

Dach stadionu jest wykonany w klasie I, co oznacza, że spełnia najwyższe standardy wykonania konstrukcji.

Maszt meteorologiczny przy stadionie w Poznaniu

Maszt meteorologiczny przy stadionie w Poznaniu

Reklama