Nowe stadiony: Wielkie areny Uniwersjady 2011

źródło: własne

Nigdy wcześniej impreza tej rangi nie miała podobnej infrastruktury. W chińskim Shenzhen powstało 12 nowych obiektów sportowych, w tym aż 3 pełnowymiarowe stadiony piłkarsko-lekkoatletyczne. Największe obiekty tej metropolii możecie od dziś oglądać na Stadiony.net.

Reklama

Longgang Stadium

Longgang Stadium - główna arena Uniwersjady Fot: Christian Gahl, GMP Architekten

Powyższa nazwa pochodzi od dzielnicy, w której obiekt stoi. Weszła do użycia, bo Universiade Sports Center Main Stadium jest po prostu za długa. A samo „Universiade Stadium” funkcjonować nie może, skoro w innych częściach Shenzhen powstały kolejne stadiony, do których to określenie też by pasowało. Z pojemnością 60 334 miejsc obiekt zaprojektowany przez niemieckie studio GMP Architekten jest największym i głównym stadionem rozpoczętej w piątek Uniwersjady.

Przy stadionie powstała hala widowiskowa dla 18 000 widzów i basen na kolejne 3000. Razem tworzą wspomniane już centrum sportowe, a wyróżnikiem wszystkich trzech aren jest kształt nawiązujący do kryształu. Ostre, geometryczne kształty i masywne elewacje z zielonego szkła (nocą jaśniejące dzięki efektownej iluminacji) mają być metaforą stabilności i trwałości. Są też świadectwem możliwości finansowych Shenzhen, bo sam stadion kosztował 3,5 mld juanów (1,6 mld zł).

Między trzema głównymi arenami utworzono liczne alejki i cieki wodne, by poza wielkimi imprezami teren służył mieszkańcom jako park. Jak opisują swój pomysł architekci z GMP – ma nawiązywać do tradycyjnego chińskiego ogrodu, w którym woda i zieleń oznaczają ruch i rozwój, uzupełniając trwałość wielkich konstrukcji. Mają więc też świadczyć o dynamizmie tej niezwykle szybko rozwijającej się metropolii (w 2010 roku Shenzhen dołączyło do miast powyżej 10 mln mieszkańców).

Bao’an Stadium

Baoan Stadium Fot: Christian Gahl, GMP Architekten

Jego budowę już Wam pokazywaliśmy. Ten 40-tysięcznik wyróżnia się na tle innych obiektów sportowych podporami dachu, które imitują łodygi bambusa. GMP informuje, że to nawiązanie do rozległych lasów bambusowych na południu Chin, gdzie leży Shenzhen. Wyrastają wysoko ponad trybuny i czynią stadion „otwartym”. Są bardzo smukłe – średnice od 55 do 80cm - i tym też przypominają bambus, który jest cienki, ale wytrzymały. By stworzyć wrażenie prawdziwego lasu, kolumny stoją wprost na promenadzie wokół stadionu, dając widzom możliwość przechadzania się między nimi. Na zielonych podporach utrzymuje się dach z lin stalowych, pokrytych lekką membraną.

Budowa tego stadionu zajęła dwa lata. Co ciekawe, jest niemal pozbawiony infrastruktury komercyjnej, która miałaby dostarczać dodatkowych dochodów. Pod główną promenadą zlokalizowano skwery, część pomieszczeń pod wynajem i parkingi podziemne. Powierzchnie użytkowe są niewielkie, a na trybunach jest tylko 360 miejsc biznesowych (dla porównania, na czołowych polskich stadionach to ok. 1500).

Poza samym obiektem Niemcy przewidzieli też stadion treningowy z niewielkimi trybunami, połączony z głównym wspólną promenadą. Ten sam ciąg prowadzi też do pobliskiej hali widowiskowej.

Uniwersjada

Ceremonia otwarcia letniej Uniwersjady 2011 miała miejsce w piątek. Pierwotnie planowano ją zorganizować na stadionie w Longgang, ale władze uznały, że mimo atutu w postaci pojemności, przeniosą ją na trzeci obiekt, leżący w zatoce (jego zdjęcia postaramy się przedstawić wkrótce). Powodem było stosunkowo puste, nierozwinięte otoczenie głównej areny, które mogłoby dać gościom nie najlepsze wrażenie na temat Shenzhen. Dlatego wybrano położony w lepszej okolicy, ale dwukrotnie mniejszy obiekt. Ceremonia zamknięcia pozostała przydzielona do 60-tysięcznika w Longgang.

Ogółem Shenzhen przygotowało 21 aren sportowych różnych rozmiarów, w tym 12 zbudowanych od podstaw. Nigdy wcześniej żadne miasto nie wdrożyło przed Uniwersjadą tak wielu projektów sportowych.

Impreza potrwa 0d 12 do 23 sierpnia.

Reklama