Brazylia: Pierwszy stadion w Ameryce Łacińskiej z bateriami słonecznymi

źródło: PV-Tech.org

I nie mówimy tu wcale o wielkim stadionie narodowym, którego dach ma być zaopatrzony w takie rozwiązanie. Miano przełomowego dla całej Ameryki Łacińskiej będzie nosił stadion treningowy w Salvador de Bahia.

Reklama

W Europie, Azji i Ameryce Północnej to już nie nowość. Ale w Ameryce Łacińskiej jeszcze nie było stadionu, który wykorzystywałby energię słoneczną. Biorąc pod uwagę sprzyjający klimat, rozwiązanie powinno zawitać i tu. Tak też się stanie przy okazji Mundialu 2014. Ale zanim baterie słoneczne pojawią się na Estadio Nacional w Brasilii, zostaną zamontowane na obiekcie treningowym.

Modernizowany z myślą o treningach jednej z reprezentacji Estádio de Pituaçu w mieście Salvador de Bahia otrzyma zadaszenie nad swoją widownią (32 157 miejsc). Na nim znajdą się lekkie moduły produkujące w szczycie 203 kW energii ze słońca. Kolejne 165 kW będzie pochodziło z baterii umieszczonych na krytych parkingach i budynku administracyjnym. Część wyprodukowanej energii będzie zasilała stadion, a gdy ten nie będzie jej zużywał, reszta trafi do miejscowej sieci energetycznej.

Operację wykonują wspólnie niemiecka firma Gehrlicher Solar i brazylijska Ecoluz Participações. Operacja rozpocznie się we wrześniu, a system powinien być gotowy w grudniu.

Reklama