Nowy projekt: Monstrualny kompleks w Dżuddzie

źródło: własne

Zajmie trudną do wyobrażenia powierzchnię 900 ha, a jego największym obiektem będzie stadion o pojemności 100 000 miejsc. Na drugim końcu kompleksu znajdą się pływalnie, korty i wielka hala widowiskowa. Arabia Saudyjska uczci swojego króla.

Reklama

4-milionowa Dżudda jest drugim co do wielkości miastem Arabii Saudyjskiej. Od 2009 roku Pod koniec czerwca książę Nawaf bin Faisal zapewnił, że kompleks o nazwie King Abdullah Sports City trafił na listę priorytetów. Realizacja ma się zacząć już w nadchodzących miesiącach, a skończyć już w 2013 roku (data może jednak dotyczyć tylko części kompleksu). Nie jest znana cena projektu, za to wiadomo, jak będą wyglądały jego elementy.

King Abdullah Sports Stadium - w sportowym miasteczku

Ułożonych geometrycznie na prostokątnej działce będzie kilkadziesiąt budynków – to prawdziwe miasto. W centrum terenu – który zresztą leży wewnątrz lotniska w Dżuddzie – znajdą się budynki mieszkalne, komercyjne i rozrywkowe. Wśród nich akademiki dla młodzieży czy specjalistyczny szpital sportowy.

Największe areny zdominują krańce podłużnej działki. Na południu będzie to mieszczący 100 000 widzów (choć pojawiły się też doniesienia o pomniejszeniu obiektu do 60 000) stadion piłkarski nazwany, jak wszystkie inne, imieniem poprzedniego króla. Wokół niego będą boiska treningowe. Na północy powstaną kryte pływalnie, wielka hala widowiskowa i kort tenisowy z efektownymi trybunami. Za projekt całego kompleksu odpowiada pracownia Arup.

Reklama