Najciekawsze polskie stadiony... które nigdy nie powstały

źródło: własne; autor: Jakub

Od kilku lat w Polsce trwa stadionowy boom, spowodowany przyznaniem nam organizacji EURO 2012. Parę stadionów jest już gotowych, kilka wciąż powstaje, jednak sporo bardzo ciekawych projektów pozostało, z różnych przyczyn, niezrealizowanych. Przedstawiamy subiektywny ranking 10 z nich autorstwa Jakuba Królaka.

Reklama

10. Stadion Śląska Wrocław

Stadion dla ŚląskaZanim cały kraj oszalał ze szczęścia po przyznaniu nam organizacji Mistrzostw Europy, na przełomie 2004 i 2005 roku pojawił się projekt nowego stadionu dla „Wojskowych”, który pomieściłby 12 500 widzów. Ale gdy okazało się, że w 2012 roku Wrocław będzie gościł najlepsze drużyny Starego Kontynentu, stało się jasne, że miasto będzie potrzebowało areny z prawdziwego zdarzenia. Projekt ten, dziś wzbudzający raczej śmiech niż podziw, pokazuje, w którym miejscu byłaby dziś polska infrastruktura stadionowa, gdyby nie EURO.

9. Stadion Zagłębia Lubin

Stadion Zagłębia Lubin (2005)Projekt stworzony w 2005 roku przez poznańską firmę Modern Construction Design zakładał zbudowanie w Lubinie stadionu na 20 000 miejsc oraz hali mieszczącej 3000 widzów. Stadion miał się wyróżniać ciekawą, falowaną konstrukcją dachu. Ostatecznie jednak wybrano projekt Mierzwa Architekten, a poprzedni plan odszedł w zapomnienie. Szkoda, bo przez jakiś czas byłby najciekawszym obiektem Ekstraklasy, a i dziś należałby zapewne do grona najbardziej interesujących.

8. Stadion Miejski we Wrocławiu

Stadion we Wrocławiu według firmy MaćkówÓsme miejsce zajmuje przepiękny projekt stadionu we Wrocławiu, na którym miały być rozgrywane przyszłoroczne Mistrzostwa Europy. Swoją wyjątkowość koncepcja Pracowni Projektowej Maćków zawdzięcza niezwykłej, falistej fasadzie w jasnym kolorze. Na wizualizacjach sprawiał wrażenie dużo bardziej dopracowanego, efektownego i oryginalnego niż ten aktualnie realizowany, ale niestety nigdy nie zobaczymy go wybudowanego.

7. Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Wstępna wizualizacja stadionu we WrocławiuKolejne miejsce również przypada obiektowi, na którym występowałyby najlepsze reprezentacje Europy. Miał powstać w bryle istniejącego już Stadionu Olimpijskiego. Chciano usunąć tor żużlowy i przebudować trybuny. Wyróżniał się przedziwnym kształtem i nietypową, biało-fioletową kolorystyką. Jednak to połączenie wypadło tragicznie, bo stadion byłby po prostu brzydki. Na szczęście ten fatalny pomysł odpadł jeszcze w przedbiegach, był tylko serią wizualizacji poglądowych. Strach pomyśleć, co powiedzieliby zagraniczni kibice w 2012 roku na temat tego dziwadła.

6. Stadion Narodowy w Warszawie

STadion Narodowy wg APA KuryłowiczAlternatyna wersja głównej polskiej areny na EURO 2012, zaprojektowana przez firmę Kuryłowicz & Associoates, zakładała budowę wielkiego kompleksu, w skład którego wchodziłyby stadion oraz część hotelowa, wystawiennicza, kongresowa i handlowa. Całość miała znajdować się w miejscu Stadionu X-lecia i zajmować 37 ha. Obiekt posiadałby trzypiętrowe trybuny i mieściłby 60 tysięcy ludzi. Projekt, mimo że wydaje być się dużo ciekawszy, nie został wybrany i zamiast niego powstaje arena zaprojektowana przez JSK Architekci.

5. Stadion Miejski w Łodzi

Stadion w Łodzi okiem Estudio LamelaPochodzący z 2009 roku plan nowego stadionu dla ŁKS-u został wymyślony przez hiszpańskie Estudio Lamela, które w tym roku wygrało konkurs na koncepcję hali Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie. Budowla powstałaby w miejscu obecnej i mieściłaby aż 35 000 widzów. Nowa arena Łódzkiego Klubu Sportowego wyróżniałaby się nowoczesnym designem i z pewnością stałaby się jednym z ciekawszych miejsc w mieście. Niestety, dziś już wiadomo, że stadion nie powstanie według planów Hiszpanów, bo wedle nowego pomysłu, ma być on o połowę mniejszy.

4. Stadion Narodowy w Warszawie

Wstępna wizualizacja dla WarszawyTuż za podium uplasował kolejny plan Stadionu Narodowego. Byłby znacząco większy (70 000 miejsc) w porównaniu do wybranego projektu, a fasada, utrzymana w ciemnej kolorystyce, przypominałaby wyglądem oponę. Planowano też budowę hali dla 15 000 kibiców, parku wodnego, hotelu i oczywiście kompleksu gastronomicznego. Projekt prezentował się naprawdę znakomicie. Przypominał najnowocześniejsze areny Europy, ale dziś zachwyty zachodnich kibiców nad jego wyglądem możemy sobie tylko wyobrażać...

3. Stadion Polonii Warszawa

Stadion Polonii z dachem jak kwiatMark Boretti, pracujący dla amerykańskiej firmy 4see Architecture, zaprezentował w 2009 roku  swój projekt nowego stadionu Polonii Warszawa. Miał on mieścić 30 000 widzów, a obok  powstałaby hala dla 5000 widzów, hotel, zaplecze handlowo-usługowe oraz podziemny parking na 2500 samochodów. Niezwykłość stadionu polegała na rozsuwanym dachu, przypominającym kształtem kwiat. Całość miała być połączona w jeden wielki budynek. Pieniądze na wybudowanie kompleksu (prawdopodobnie około miliard złotych) miał wyłożyć amerykański potentat na rynku rozrywkowym, firma AEG. W zamian oczekiwała wydzierżawienia stadionu Polonii na wiele lat. Mimo wstępnego zainteresowania miasta, temat ostatecznie upadł, a „Czarne Koszule” nadal czekają na nowy obiekt. Jest czego żałować, bo na wizualizacjach stadion prezentował się wspaniale.

2. Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion w BiałymstokuZaszczytne drugie miejsce zajął stworzony w 2007 roku projekt nowego obiektu dla Jagiellonii, który został zgłoszony do konkursu na koncepcję nowego stadionu w stolicy Podlasia. Jego niezwykłość polega na fasadzie, która miała być ogromnym ekranem. Ponadto, wyróżniał się intensywnie czerwonym kolorem budowli. Trybuny miały mieścić ponad 23 tysiące kibiców, z czego 840 stanowiłyby miejsca dla VIP-ów.  Bez wątpienia taki stadion stałby się wizytówką „Jagi” i wzbudziłby zainteresowanie nie tylko w Polsce. Niestety, innowacyjny pomysł nie znalazł uznania i zamiast niego wybrano realizowany aktualnie projekt firmy APA Kuryłowicz & Associoates.

1. Stadion Polonii Warszawa

Stadion Polonii w WarszawieZwycięzcą naszego zestawienia został niesamowity obiekt zaprojektowany przez znanego portugalskiego architekta Tomása Taveirę, mającego w swoim dorobku m.in. stadiony w Aveiro, Lizbonie czy Leirii, na których rozgrywano Mistrzostwa Europy w 2004 roku. Obok niezwykle kolorowego, wręcz pstrokatego stadionu, mieszczącego 30 tysięcy kibiców, miała powstać utrzymana w podobnej konwencji wieża. Projekt natychmiast podzielił warszawiaków. Niektórzy byli zachwyceni oryginalnym, wielobarwnym stadionem, który ożywiłby miasto, inni wytykali mu brak smaku i niedopasowanie do okolicy, w której miałby się znaleźć. I choć stadion według planu Taveiry nigdy nie powstanie, to bez wątpienia jego pomysł jeszcze długo będzie pamiętany przez kibiców w Polsce.

Jakub Królak

Reklama