Holandia: Runął dach na stadionie w Enschede!

źródło: własne; autor: michał

Na robotników rozbudowujących De Grolsch Veste zawalił się dach południowej trybuny. Oficjalna informacja przedstawicieli miasta mówi o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych. 10 osób w szpitalu, 2 w ciężkim stanie.

Reklama

Do katastrofy doszło ok. 12:00. Wtedy dach południowej trybuny De Grolsch Veste zawalił się na robotników, którzy pracowali przy jej rozbudowie. Podczas konferencji o 14:35 władze poinformowały o śmierci jednej osoby i obrażeniach u 16 kolejnych. 10 osób jest w szpitalu, 2 w stanie ciężkim. Po godzinie 17:00 pojawiła się informacja, że akcja ratunkowa skończyła się i bilans nie powinien już ulegać zmianie.

Władze klubu zaapelowały do kibiców, by nie przychodzili na miejsce tragedii, gdzie pracują służby ratunkowe. Reprezentujący klub Jan van Halst, niegdyś legenda FC Twente, złożył kondolencje wszystkim, którzy ucierpieli i rodzinie ofiary. Na stronie internetowej klubu pojawiła się czerń, podobnie w serwisie prowadzonym przez kibiców ze znanej grupy Vak-P.

Przyczyny katastrofy nie są znane. Według wstępnych relacji dwa dźwigary dachu wygięły się, pociągając za sobą w dół całą resztę konstrukcji.Firma obsługująca dźwig ustawiony przy stadionie wykluczyła, jakoby urządzenie zahaczyło o element konstrukcji, powodując wypdaek.

Naoczny świadek, doświadczony budowniczy z firmy wykonującej stadion powiedział RTV Oost, że presja czasu ciążąca na wykonawcy mogła przyczynić się do zdarzenia. Aktualnie trwały prace nad przekryciem stalowej konstrukcji dachu. Wszystkie elementy mające zapewnić trwałość konstrukcji były na miejscu, powieszono nawet telebim pod dachem.

Twente przełożyło mecz z Zeeuws Elftal zaplanowany na 9 lipca. Odbędzie się nie na De Grolsch Veste, a na stadionie rywali.

De Grolsch Veste Fot: FCTwente.nu

Obiekt w Enschede jest właśnie powiększany z 24 000 do 32 000 miejsc. Rozbudowa trzeciej trybuny zaczęła się w marcu i miała się zakończyć przed planowanymi na lato meczami Ligi Mistrzów i Eredivisie. W związku z wypadkiem termin oddania obiektu na przełomie lipca i sierpnia jest nierealny.

Reklama