Stefan Kuryłowicz zginął w Hiszpanii

źródło: własne / RP.pl

Zaprojektował nowy stadion dla Białegostoku, wcześniej opracował też koncepcje stadionu narodowego i nowego miejskiego stadionu dla Wrocławia. Stefan Kuryłowicz zginał w zderzeniu dwóch awionetek na północy Hiszpanii.

Reklama

„Dwie maszyny – Cessna Skyline 182 T i Cirrus SR-22 – wystartowały ok. godz. 12.30 czasu lokalnego z miasta San Sebastian do portugalskiego Vilar de Luz. Do wypadku doszło ok. 14 czasu lokalnego. Awionetki prawdopodobnie zderzyły się ze sobą w powietrzu i runęły na ziemię. Jedna spadła na budynek przy miejscu postojowym dla samolotów. Wrak drugiej znaleziono w pobliskich górach Bayas. W jego zlokalizowaniu pomógł system GPS” - relacjonuje serwis RP.pl.

Umiejętność latania ułatwiała mu pracę. Dzięki awionetce mógł się szybko przemieszczać między Warszawą a Wrocławiem, gdzie też projektował, oraz między Polską a innymi krajami. Bo Stefan był jednym z niewielu polskich projektantów, któremu udało się z sukcesami zaistnieć za granicą – mówi „Rzeczpospolitej” jego kolega po fachu Krzysztof Domaradzki.

Kibice Stefana Kuryłowicza zapamiętają przede wszystkim z budowanego obecnie Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Projekt był zresztą przez architektów konsultowany z kibicami, a w ostatnich dniach Kuryłowicz uczestniczył w spotkaniu władz samorządowych z wykonawcą obiektu.

W 2007 roku cała Polska oglądała wizualizacje dwóch innych koncepcji opracowanych pod okiem profesora Politechniki Warszawskiej. Mowa o koncepcjach nowego stadionu dla Wrocławia (projekt nie został skierowany do realizacji, ale jury przyznało mu wyróżnienie) oraz Stadionu Narodowego wraz z otoczeniem.

Stadion dla Białegostoku Stadion dla Białegostoku wg pierwotnej koncepcji. Fot: APA Kuryłowicz & Associates

Stadion dla Warszawy Propozycja Narodowego i otoczenia. Fot: APA Kuryłowicz & Associates

Stadion dla Wrocławia Wyróżniona koncepcja dla Wrocławia. Fot: APA Kuryłowicz & Associates

Reklama