Lille: Kibice walczą o krzesełka, jak w Polsce

źródło: własne; autor: michał

Pamiętacie, ile kontrowersji było wokół kolorystyki krzesełek na nowych polskich stadionach? We Francji fani Lille właśnie idą w ślady polskich kibiców i zamierzają walczyć, by siedziska na supernowoczesnym stadionie miały barwy ich klubu.

Reklama

W Gdańsku fani Lechii wymogli zmianę z planowanych pomarańczowych krzesełek na zielonkawe. W Krakowie z niebieskich na niebiesko-czerwono-białe (i biało-czerwone pasy na Cracovii). W Warszawie kibice wybierali wzór z krzesełek na Legii, a we Wrocławiu foteliki będą zielone jako ukłon dla Śląska Wrocław. Klubowa kolorystyka w przypadku nowych stadionów w Polsce zwycięża (czasem w drodze konsultacji, czasem przez protesty), choć nie zawsze jest to zgodne z wizją architektów. Przeważa jednak założenie, że obiekty powinny być powiązane z ich głównymi użytkownikami. Tak było też w przypadku zmiany kolorystyki krzesełek w Chorzowie z czerwonych na niebieskie, bliższe mieszkańcom Górnego Śląsku, dla których powstaje obiekt.

Takie założenie było też do niedawna oczywiste dla kibiców mistrza Francji, zespołu Lille. Na wczesnych wizualizacjach nowego stadionu krzesełka były czerwone, zgodnie z klubowymi barwami. I choć bardziej od nich odbiorców interesował rozsuwany dach i ruchoma połowa boiska, to właśnie kolorystyka siedzisk dziś wychodzi na pierwszy plan. Pod koniec minionego tygodnia okazało się bowiem, że zamiast czerwieni, na trybunach budowanego obiektu zapanuje szarość w dwóch odcieniach.

Dla jednych te barwy są bardziej stylowe i mniej krzykliwe, ale kibice Lille mają inne zdanie. Te barwy po prostu nie są ich, a przecież to Lille OSC ma być głównym i jedynym stałym użytkownikiem obiektu. Z jednej strony obiekt powstaje z pieniędzy publicznych, więc klub nie może wymagać zmiany, ale z drugiej to właśnie Lille OSC będzie co roku płacić ogromną sumę 7,5 mln € za dzierżawę, a do tego dzielić się zyskami z operatorem – firmą Eiffage.

Dlatego kibice są wściekli i zapowiadają protesty. Pierwszy ich akcent to strona na facebooku, na której już w nazwie umieścili swój apel: „Pour que les sièges du grand stade de Lille soient ROUGES et non gris” (By krzesełka na Grand Stade Lille były czerwone, nie szare).

Reklama