Największy stadion świata w Bagdadzie?!

źródło: własne; autor: michał

Organizacja Olimpiady? Mistrzostw Świata? Tego nie można wykluczyć, patrząc jakie stadiony powstają lub są planowane w Iraku. Kiedy ruszy budowa tego w Bagdadzie, będzie to największy obiekt wznoszony obecnie na świecie.

Reklama

Amerykańska „okupacja” Iraku trwa od kwietnia 2003. Sami Amerykanie nazywają ją „obecnością”, ale Irakijczycy wolą to pierwsze określenie. Użył go zasłużony dla irackiego sportu Ammo Baba, gdy zaraz po pojawieniu się w kraju środkowej Azji żołnierze amerykańscy zajęli stadion narodowy.

Baba w oficjalnym liście do prezydenta Busha domagał się opuszczenia przez wojska stadionu, ponieważ nie miał gdzie trenować ok. 270 dzieci, którym starał się organizować czas i szkolić piłkarsko. W emocjonalnym apelu zarzucał Amerykanom, że zniszczyli najważniejszy obiekt sportowy w kraju.

Tak wyglądały nastroje osiem lat temu. Dziś jest zgoła inaczej. Na przedmieściach Basry, miasta większego od Warszawy, powstają dwa stadiony. Jeden będzie ogromny – pomieści 65 000 widzów. Jego koszt to ok. 500mln $, a projektem zajęła się amerykańska firma 360 Architecture. Trybuny będą gotowe w najbliższych miesiącach, później przyjdzie czas na bardzo efektowną fasadę, którą możecie podziwiać poniżej:

Basra Sports City

Po zakończeniu prac w Basrze jeszcze większy stadion ma powstać w stolicy – Bagdadzie. Proamerykańscy urzędnicy zapowiadali już od kilku lat, że zamierzają dać Irakijczykom imponujący stadion narodowy, nowy powód do wielkiej dumy. Taka inwestycja nie będzie jeszcze przez długi czas przekładać się na organizację w Iraku wielkich imprez (brakuje infrastruktury pozasportowej), ale ma ogromne znaczenie propagandowe i ma być symbolem odradzania się kraju.

Stadion ma mieścić aż 100 000 widzów, co uczyni go jednym z największych na świecie, a największym obecnie budowanym. Trybuny podzielone będą na trzy poziomy (do tego strefy biznesowe). Najniższy poziom może być ruchomy, by przybliżać widzów do meczu, gdy bieżnia lekkoatletyczna nie będzie używana. Realizacja inwestycji ma potrwać ok. 3 lata. Stadion stanie na przedmieściach Bagdadu.

Przez kilka lat nie było konkretów na temat projektu aż do zeszłego roku, kiedy odbył się konkurs na koncepcję architektoniczną. W styczniu 2011 minister sportu poinformował, że spośród jedenastu wielkich biur projektowych w rywalizacji zostały trzy. Wszystko wskazuje na to, że realizowana koncepcja będzie wyglądać następująco:

Stadion narodowy Iraku

Poza dwoma ogromnymi stadionami w Iraku planuje się budowę kilku kolejnych, o pojemności kilkudziesięciu tysięcy.

Reklama