Masz dość restrykcji? Daj temu wyraz

źródło: FootballSupportersEurope.org / własne

Europejska Federacja Kibiców FSE zachęca fanów przeciwnych narastającym represjom do wyrażenia swojego niezadowolenia w kreatywny sposób. Szykujcie flagi, transparenty i co tylko przyjdzie Wam do głowy – przełom kwietnia i maja to czas dla Was.

Reklama

Football Supporters Europe, jedyna organizacja kibicowska obejmująca swoim zasięgiem całą Europę, zachęca do wyrażenia sprzeciwu wobec coraz to nowych restrykcji, które pozornie mają walczyć z chuligaństwem, a w rzeczywistości uprzykrzają życie przeciętnemu widzowi. Coraz to nowe karty kibica i bazy danych, w których lądują wszyscy zamiast tylko chuliganów. Narastająca liczba „wykroczeń” i zakazów na trybunach, do których dołączają nawet w Polsce zakazy wstawania z miejsc czy wnoszenia flag, nie wspominając o absurdalnej cenzurze treści „niezwiązanych z meczem”. Te rzeczy nie mają nic wspólnego z eliminacją bandytów ze stadionów, którą popierają i FSE, i Stadiony.net.

Dlatego Football Supporters Europe organizuje akcję „Save Fan Culture” (Ratujmy Kulturę Kibicowską). Krajowe, regionalne i lokalne organizacje kibiców, a także nieformalne grupy są zachęcane do wyrażenia swojego sprzeciwu. Dlaczego kibice podczas wyjazdów są z definicji traktowani jak zwierzęta, niezależnie czy są czemukolwiek winni, czy nie? Dlaczego niewielkie wykroczenie na stadionie (np. użycie wulgarnego słowa) urasta do rangi bandyckiego czynu, a uchodzi bez konsekwencji tym, którzy mają pilnować porządku w państwie? Czas powiedzieć „DOŚĆ”.

Sami wybierzcie, w jaki sposób chcecie to powiedzieć. FSE w ramach swojej akcji zaprasza do tworzenia opraw i transparentów, które nie będą zakłócały przebiegu meczów, a jednocześnie staną się wyraźnym znakiem dla władz i osób postronnych, że coś jest nie tak. Akcja, której hasłem jest „Save Fan Culture”, trwa od 29 kwietnia do 16 maja.

Według informacji sprzed kilku dni swój udział zapowiedziały już narodowe zrzeszenia kibiców z Anglii, Niemiec, Szkocji, Belgii i Izraela, a także grupy kibiców Hamburger SV (HSV Supporters Club), Manchesteru United (Stretford End Flags), AS Romy (MYRoma, LaRoma.net) oraz Fenerbahce Stambuł (1907UNIFEB). Przypominamy, że warunkiem udziału w akcji jest akceptacja zasad FSE, czyli przede wszystkim potępienia przemocy i dyskryminacji.

Reklama