Kibicu – wezwanie do działania!

źródło: własne; autor: redakcja

Masz pomysł na ciekawą inicjatywę? W łatwy sposób możesz otrzymać wsparcie finansowe na jej realizację. Europejska Federacja Kibiców FSE wesprze projekty polskich i ukraińskich kibiców sumami do 1000 €.

Reklama

O kibicach mówi się źle albo wcale – takie można czasem odnieść wrażenie. Stowarzyszenia kibiców nie od dziś starają się odmienić stereotyp chuligana, organizując akcje charytatywne, sportowe i kulturalne. Football Supporters Europe chce pomóc w tej zmianie i już po raz drugi organizuje Akcję Kibicowską (Fans’ Action 2011) w Polsce i na Ukrainie – w związku z nadchodzącym Euro 2012.

W ramach Akcji Kibicowskiej każda zorganizowana lub nieformalna grupa kibiców, a nawet osoby indywidualne, mogą starać się o wsparcie finansowe dla inicjatyw promujących kulturę kibicowania, wspierających debatę na temat kibiców, czy po prostu akcji na rzecz lokalnych społeczności. W skrócie – jeśli macie w planie organizację turnieju sportowego, pikniku, chcecie zaprosić władze w swoim mieście do rozmowy na temat kibicowania, macie oryginalny plan na pozytywne działania kibicowskie – możecie liczyć na wsparcie.

Dodajmy, że procedury są w tym wypadku nieporównanie prostsze niż w wypadku dofinansowań unijnych, a FSE jako organizacja rozpoznawana przez UEFA jest solidnym partnerem. Po prawej stronie widzicie button akcji „Kibicowanie Jako Uniwersalny Język” – na jej organizację otrzymaliśmy wsparcie w minionym roku i zapewniamy, że to łatwe. Co trzeba zrobić? Do 13. marca wypełnijcie formularz (dostępny w języku polskim), w którym krótko opiszecie swoje działania i niezbędne środki. Wyślijcie go i oczekujcie na odpowiedź. Ze względu na ograniczenia finansowe tylko ok. 10 inicjatyw może otrzymać wsparcie. Za to poza pomocą finansową możecie liczyć np. na plakaty, które FSE przygotowuje.

Jest jednak kilka warunków, które każdy ubiegający się o pomoc musi spełnić. Po pierwsze, akcje muszą reprezentować pozytywną kulturę kibicowską. To oznacza, że organizatorzy i uczestnicy nie mogą dopuszczać się żadnych aktów agresji – fizycznej czy werbalnej, nie mogą tolerować aktów dyskryminacji. Udział w Akcji Kibicowskiej oznacza, że występujecie przeciwko tym zjawiskom. Wszystkie akcje objęte wsparciem muszą się odbyć w terminie od 1. maja do 31. grudnia 2011. I ostatni warunek, tym razem finansowy: na wsparcie możecie liczyć po samym wydarzeniu. Oznacza to, że sumę najpierw trzeba pokryć, a później, w ciągu paru tygodni przychodzi zwrot kosztów.

Jeśli macie pomysł, ale pojawiają się wątpliwości lub macie pytania, piszcie do nas, na adres michal[at]stadiony.net. Postaramy się pomóc.

Reklama