Architekt stadionu w Bradze zdobywcą Pritzkera

źródło: PAP

Słynna nagroda Pritzkera, uznawana za „architektonicznego Nobla”, trafiła do Portugalczyka Eduardo Souto de Moury. Jednym z jego największych dzieł jest obiekt, na którym niedawno rywalizował Lech Poznań.

Reklama

Eduardo Elísio Machado Souto de Moura ma 59 lat i jest jednym z najbardziej znanych portugalskich architektów. Z jego pracowni w Porto wychodziły początkowo głównie wille, ale później zajął się też budynkami komercyjnymi, jak galerie handlowe czy biurowce, a także obiektami użyteczności publicznej. Ma na koncie muzea czy portugalski pawilon Expo 2000.

Jednak największą sławę przyniósł mu stadion miejski w Bradze. Obiekt piłkarski w Bradze, który otwarto w 2004 r., wyrasta - dosłownie - ze wzgórza. Ponad milion metrów sześciennych granitu wydobyto z niego, by posłużyły do budowy konstrukcji i by w ich miejsce wstawić prostokątną arenę. - To było ekscytujące: wysadzić w powietrze część wzgórza, przerobić skałę na beton i wbudować w niego stadion - mówił Moura. Jury Nagrody Pritzkera przyznało, że potężne betonowe żebra, które stanowią konstrukcję areny, razem z otaczającym krajobrazem tworzą „silną, monumentalną całość”.

Estadio Municipal de Braga Fot: Katy Martin (cc: by-nc).

Reklama