Teksas: Rekordowy atak zimy przed Superbowl

źródło: star-telegram.com

Ponad 100 000 kibiców w niedzielne popołudnie wypełni największy stadion z rozsuwanym dachem na świecie. Wielu zadaje pytanie, czy stadion jest bezpieczny, bo lód spadający z niego zranił aż 6 osób.

Reklama

Teksas właśnie przeżywa historyczny atak zimy. Od wtorku temperatury są ujemne, a w piątek padł rekord ostatniego półwiecza – w jeden dzień spadło prawie 7 cm śniegu. I choć w Polsce taka liczba nie robi wrażenia, to w Teksasie spowodowała wiele problemów. Podobnie kłopoty sprawił też lód, który wraz z podnoszącą się temperaturą zaczął spadać z ogromnego dachu Cowboys Stadium.

W piątek po południu sześciu pracowników przygotowujących wokół stadionu strefy dla kibiców zostało trafionych odłamkami lodu (jeden pozostaje w szpitalu, pięciu nie wymagało hospitalizacji). Te ze względu na rozmiar i kształt dachu mogą nabierać dużych prędkości, zsuwając się, i spadać nawet 20 metrów od krawędzi dachu. Ze względu na duży rozrzut strażacy ustawili wokół obiektu 25 metrów strefy bezpieczeństwa.

Najprawdopodobniej w niedzielę strefy już nie będzie wtedy bowiem obiekt musi być gotowy na przyjęcie ponad 100 000 widzów. Ci zjadą z całego świata na Superbowl – finałowy mecz ligi NFL. Stadion w teksańskim Arlington w wyścigu o organizację tego meczu wyprzedził dwa inne w całości zadaszone obiekty – University of Phoenix Stadium oraz Lucas Oil Stadium.

Cowboys Stadium to jeden z największych obiektów sportowych świata. Na co dzień mieści 80 000 widzów, ale na specjalne okazje widownia jest powiększana do ponad 100 000. Rekord na meczu futbolu amerykańskiego wynosi 105 121 osób,, a o 3500 więcej było na meczu All-Stars NBA. Rozegranie spotkania koszykarskiego było możliwe ze względu na posiadanie przez arenę rozsuwanego dachu nad boiskiem – największej tego typu konstrukcji stworzonej na jakimkolwiek stadionie.

To oczywiście nie wszystkie zalety kolosa, który za bramkami posiada też rozsuwane ściany, a nad murawą największe telebimy świata. Otwarto go w maju 2009, po prawie trzech i pół roku budowy. Obiekt zaprojektowany przez HKS Architects kosztował dwukrotnie więcej niż pierwotnie zakładano – ok. 1,3 mld $ zamiast 650 mln.

Reklama