Nowy projekt: Estadio Nacional w Peru

źródło: własne

Wielki stadion peruwiańskiej kadry narodowej właśnie otrzymuje zupełnie nowe, bardziej luksusowe oblicze. Trybuny są zadaszane, a nad nimi powstają setki lóż biznesowych.

Reklama

Wielki i imponujący jest od lat. Choć powstał jeszcze w latach 50. XX wieku, do dziś zmienił się niewiele. Wielkie i strome jednopoziomowe trybuny otaczają boisko, wokół którego ułożona jest bieżnia. Znak rozpoznawszy to smukła wieża za jedną z bramek, która dopiero w 2004 roku została zagospodarowana.

Do niedawna stadion znany był również z efektownej niebieskiej fasady, która była bogato zdobiona. Dziś nie ma po niej śladu, bo od 2009 roku trwa kompleksowa modernizacja. W jej wyniku stadion z zewnątrz zmieni się diametralnie. Skutą ponad rok temu elewację zastąpią umieszczone na stalowych ramach panele, a bryła stadionu stanie się bardziej obła.

Trybuny istniejące dziś nie zmienią się znacznie – poza instalacją nowych krzesełek sektory pozostaną bez zmian. Za to ponad nimi urośnie ogromna liczba aż 371 (!) lóż dla najbogatszych kibiców. Luksusowa restauracja znajdzie się też w wieży. Pod trybunami powstaje parking na ponad 700 aut.

Prace rozpoczęły się w 2009 roku, a zakończą ponownym otwarciem w maju 2011. Pojemność zmieni się nieznacznie – urośnie z 45 do 55 000 miejsc. Za to ich standard będzie znacznie wyższy – prawie wszystkie będą zadaszone. Wymianie podlega też murawa, która do niedawna była sztuczna, a teraz na powrót będzie rozkładana trawa naturalna. Koszt wszystkich zmian to ok. 150 mln S (155 mln zł).

Reklama