Cracovia: Pierwsze szyldy, pierwsze zgrzyty

źródło: Gazeta.pl

Wiadomo było, że tablice z nazwami punktów usługowych pojawią się na fasadzie trybuny północnej. Architekci liczyli na dyskretne i dobrze skomponowane szyldy, a miejski plastyk twierdzi, że w sprawie tych zawieszonych trzeba interweniować – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Reklama

Już na etapie projektowania architekci z Estudio Lamela przewidzieli na Stadionie im. Józefa Piłsudskiego pasaż handlowy. Dzięki niemu klub ma czerpać zyski, a stadion być bardziej przyjazny dla bywalców Błoń. Jednak od razu pojawiły się obawy o to, czy krzykliwe szyldy nie oszpecą eleganckiego obiektu.

- Przed reklamą niestety nie da się całkowicie uciec, można ją za to z powodzeniem cywilizować. O ile wiem Lamela przygotowała dokument zawierający wytyczne m.in. do lokalizowania i projektowania reklam/szyldów od strony Focha. Wszystkie mają być ujednolicone wysokościowo do jednego pasa i mocowane do fasady wg załączonego przez nas detalu. Dużo zależy od zarządzającego budynkiem, czy będzie potrafił wyegzekwować te zapisy od przyszłych najemców. Jeżeli nie będzie dbał o ogólną estetykę budynku, stadion szybko zmieni się w bazar - tak mówił w rozmowie ze Stadiony.net Przemysław Kaczkowski, architekt współodpowiedzialny za zwycięską koncepcję stadionu.

Dziś pierwsze dwa szyldy możemy już oglądać. To tablice należących do tego samego właściciela restauracji i baru szybkiej obsługi. Oba wiszą niemal w jednej linii nad drzwiami wejściowymi i nie są widoczne od strony ul. Kałuży, za to mają różną formę. Ta nie wszystkim przypadła do gustu.

- Kiedy to zobaczyłem, byłem bliski spowodowania wypadku samochodowego. Reklama kebabu na Cracovii to katastrofa. Nie pasuje do pięknej bryły stadionu. Kolorowe neony na pewno nie wyjdą mu na dobre - oburza się zapytany o opinię przez „Gazetę Wyborczą” architekt Tomasz Bobrowski, były krakowski radny miejski.

Nie wszyscy podzielają jego opinię, ale miejski plastyk jest oburzony. - Wywieszenie szyldu na budynku miejskim, a do takich należy stadion Cracovii, wymaga mojej opinii. A ja nic o tym nie wiedziałem. Zrobię, co w mojej mocy, aby nie dopuścić do zniszczenia architektury stadionu - powiedział dla „Gazety” i obiecał zająć się sprawą natychmiast. Czy wywieszone już szyldy mogą szpecić stadion? Czekamy na Wasze opinie na facebooku, a poniżej rzut oka na fasadę po montażu.

Fot: Gazeta.pl

Reklama