Turcja chce walczyć o Euro 2020

źródło: Stadionwelt.de / własne

Po porażkach w trzech kolejnych wyborach organizatora Turcy chcą spróbować po raz czwarty – informuje Stadionwelt.de. W walce o Euro 2012 wyprzedzili ich Polacy, a o Euro 2016 – Francuzi.

Reklama

Turcja u niektórych wciąż budzi kontrowersje pod względem „europejskości”. Kraj leżący w ogromnej większości w Azji jest jednak pełnoprawnym członkiem UEFA i jako taki może się ubiegać o organizację Mistrzostw Europy na swoim terenie.

Turcy zresztą w swoich staraniach są bardzo zdeterminowani. Pierwszy raz zgłaszali zainteresowanie organizacją Euro 2008 wspólnie w Grecją. Przeszli wtedy zresztą do finałowego głosowania jako jedna z trzech kandydatur. Odpadli jednak, plasując się według komisji UEFA za Austrią i Szwajcarią oraz kandydaturą Węgier. Kolejną próbę już bez udziału Grecji Turcy podjęli przy wyborze gospodarza Euro 2012. Wtedy jednak w pierwszym głosowaniu jednym głosem przegrali z Polską i Ukrainą, nie wchodząc do finału. Przy okazji Euro 2016 Turcja miała teoretycznie najprostsze zadanie, bo kandydatów było tylko trzech i dwóch wchodziło do finału. Pierwszy krok zrobili, pokonując Włochów. Ale mimo bardzo wysokiej oceny wniosku kandydackiego znów przegrali jednym głosem, tym razem z Francją.

W walce o Euro 2020 Turcja może jednak okazać się po raz pierwszy faworytem. Dotychczas swojego zainteresowania nie zgłosił bowiem ani jeden z wysoko rozwiniętych, dużych krajów Zachodu. Co więcej, dotychczas Turcja jest jedynym kandydatem, który chce samodzielnie organizować Euro w swoim kraju. Pozostałe kraje, które wstępnie wyraziły swoje zainteresowanie to: Czechy i Słowacja, Bułgaria z Rumunią, Bośnia Hercegowina z Serbią i Chorwacją, Irlandia ze Szkocją i Walią oraz Armenia z Azerbejdżanem i Gruzją.

Innym atutem Turcji przed 2020 rokiem może być infrastruktura – ostatnie lata to okres bardzo dużych zmian, również w kwestii budowy stadionów. Pod tym względem Turcy ustępują tylko kilku krajom w Europie, w tym Polsce. W 2009 roku otwarto tam bardzo efektowny Kadir Has Şehir Stadyumu, a w ostatnich dniach także Türk Telekom Arena. W budowie i w planach jest kilkanaście kolejnych obiektów.

Decyzja o wyborze gospodarza Euro 2020 ma zapaść w 2014 roku.

Reklama