Chorzów: SPAK zaprojektuje stadion Ruchu?

źródło: NaszeMiasto.pl / "Dziennik Zachodzni"

Władze Chorzowa wybrały warszawskie biuro projektowe SPAK na wykonawcę projektu nowego stadionu dla Ruchu. Ma mieć 15-18 tys. miejsc. Jednak od decyzji odwołało się przegrane biuro z Poznania i za tydzień sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Gospodarcza – podał „Dziennik Zachodni”.

Reklama

Miasto rozstrzygnęło przetarg na koncepcję przebudowy stadionu przy ul. Cichej. Zwyciężyła firma SPAK z Warszawy, jednak przegrane Modern Construction Systems z Poznania odwołało się od tej decyzji. Krajowa Izba Odwoławcza poda swoją decyzję w tej sprawie już tydzień, 11. stycznia. W Chorzowie liczą, że nie będzie ona zmieniona.

- W przetargu zaznaczyliśmy między innymi, że interesują nas referencje i zrealizowane inwestycje, choć przyznaję: nie zdefiniowaliśmy, co znaczy słowo zrealizowane. Dla nas zaprojektowany przez warszawską firmę stadion w Gdyni jest inwestycją zrealizowaną, a dla spółki z Poznania jeszcze nie. I to jest właśnie przedmiotem odwołania. Uważam jednak, że to odwołanie jest bezzasadne - tłumaczy Piotr Galilejczyk, naczelnik wydziału inwestycji komunalnych i remontów chorzowskiego magistratu.

Chorzów spośród dwóch ofert wybrał tańszą i to – jak twierdzą w urzędzie – znacznie tańszą. Warszawska firma SPAK zgodziła się wykonać projekt za 1 046 699 złotych. Ma on być gotowy w listopadzie, po czym nastąpi przetarg na wykonawcę. Początek budowy najwcześniej w 2012 roku, koniec w 2016. Z opisu wynika, że nowy stadion będzie się składał z czterech niezależnych trybun o pojemności 15 000 widzów, między którymi będzie można dostawić trzy narożniki na kolejne 3000 miejsc. W czwartym rogu ma stanąć budynek administracyjny.

Firma SPAK odpowiada za nowy stadion piłkarski w Gdyni, który spotkał się z szeroką krytyką z powodu zbyt krótkiego dachu, w dodatku podtrzymywanego podporami zasłaniającymi części widzów boisko. Z drugiej strony obiekt charakteryzuje się zwartymi trybunami o wysokim nachyleniu, które mają zapewnić wysoką jakość oglądania widowiska większości widzów. Wcześniej SPAK przygotowywało koncepcje przebudowy stadionu Rakowa Częstochowa, Motoru Lublin oraz Włókniarza Częstochowa.

Z kolei poznańskie Modern Construction Systems ma na koncie oddany we wrześniu stadion Lecha Poznań, a także budzący wiele kontrowersji pomysł na nowy stadion dla GKS Katowice.

Reklama