Wojciech Zabłocki kończy dziś 80 lat

źródło: WP.pl / własne

W młodości wielki szermierz, później architekt i pisarz. Zaprojektował m. in. wielki kompleks sportowy w syryjskiej Latakii, a ostatnio pierwszy w Polsce zadaszony tor kolarski – przypomina WP.pl.

Reklama

Urodzony 6 grudnia 1930 r. w Warszawie Zabłocki uczestniczył w czterech igrzyskach olimpijskich - 1952, 1956, 1960 i 1964. Ma w dorobku dziewięć medali szermierczych mistrzostw świata. Pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski.

Po zakończeniu kariery sportowej oddał się nauce - jest absolwentem Wydziału Architektury krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1982 r. doktorem habilitowanym, a od 1999 r. profesorem zwyczajnym. Jako architekt zajmował się przede wszystkim obiektami sportowymi, projektując wiele okazałych obiektów sportowych w Syrii na Igrzyska Śródziemnomorskie 1987. Ostatni z nich, wielki 75-tysięczny stadion w Aleppo, otwarto po latach przestoju w budowie dopiero niedawno, w 2007 roku. W kraju jedną z ostatnich realizacji jest pruszkowski welodrom, pierwszy w kraju kryty tor kolarski.

Wojciech Zabłocki jest również autorem jednej z koncepcji budowy Narodowego Centrum Sportu. Według jego wizji stadion główny na 55 000 widzów miałby stanąć obok dawnego X-Lecia, a w niecce starego stadionu miałaby powstać hala widowiskowa. Chciał też by trybuny nowego Narodowego były rozsuwane, ponieważ dzięki temu można by organizować imprezy w konfiguracji piłkarskiej, jak lekkoatletycznej – w obu przypadkach bez pogorszenia widoczności widzów.

Mimo że to nie jego wizja jest realizowana, obecny Stadion Narodowy ocenia dobrze, choć brakuje mu w tej wizji miejsca na lekkoatletykę. Jak przyznaje, starał się wpłynąć na decyzję w tej sprawie, jednak ostatecznie Narodowy może być obiektem lekkoatletycznym tylko tymczasowo, po nadbudowie dolnego pierścienia trybun specjalną platformą. Wtedy mieściłby ok. 30 000 widzów. Nie można więc realizować na nim jednego z postulatów Architekta – gościć Igrzysk Olimpijskich.

Nam prof. Zabłocki do dziś kojarzy się jednak przede wszystkim z organizowanym przez Stadiony.net konkursem „Twórcy Stadionów”. W 2008 r. prosiliśmy uczestników o przeprojektowanie Stadionu im. Henryka Reymana w Krakowie. Wtedy istniały dwie z czterech obecnych trybun, które uczestnicy mieli zachować, dobudowując do nich kolejne. Wojciech Zabłocki zgodził się wówczas zasiąść w jury, za co jeszcze raz dziękujemy. Oczywiście życzymy przy tej okazji zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Reklama