Nowe: Projekt w Växjö, budowa w Sztokholmie

źródło: własne

Podczas gdy w niewielkim Växjö plan zakłada budowę kameralnej areny na 12 000 od marca 2011, w Sztokholmie praca wre. Na budowie supernowoczesnego stadionu Hammarby stoją już cztery imponujące wieże.

Reklama

O obu stadionach pisaliśmy już wcześniej. Niewielki stadion w Växjö czeka teraz na kluczowe decyzje. W styczniu samorząd ma potwierdzić podpisem na umowie, że obiekt powstanie. Jeśli ten podpis znajdzie się na trójstronnej umowie między NCC Construction, Östers IF i władzami niespełna 60-tysięcznego miasta, prace ruszą już w marcu.

Ich efektem ma być powstanie w zaledwie 15 miesięcy nowego obiektu na 12 000 miejsc. Na dwupoziomowych trybunach znajdzie się ok. 2000 miejsc stojących, co jest regulowane szwedzkimi przepisami. W budowie ma być wykorzystana spora ilość drewna i szkła. Całość pochłonie ok. 170 mln SEK (ok. 74 mln zł). Więcej o tym projekcie przeczytacie w naszej wcześniejszej publikacji.

Podczas gdy Växjö czeka na wbicie pierwszej łopaty, w Sztokholmie praca wre. Pokazujemy wam już podmiejską Swedbank Arenę, która jest w budowie od nieco ponad roku. Teraz czas na Stockholmsarenan, drugi supernowoczesny obiekt budowany w stolicy Szwecji. Obiekt stawia samorząd i gigant w branży rozrywkowej, firma AEG. Anschultz Entertainment Group zarządza bardzo wieloma stadionami na świecie, a w Sztokholmie obsługuje słynną halę Globen. To właśnie w jej kompleksie powstaje nowy stadion dla 30 000 widzów.

Stockholmsarenan wraz z otaczającą infrastrukturą komercyjną pochłonie aż 2,7 mld SEK (ok. 1,14 mld zł), czyli będzie ponad dwukrotnie droższy od Stadionu Wojska Polskiego. Za tę cenę Szwedzi otrzymają jednak liczne powierzchnie komercyjne, podziemne parkingi, rozsuwany dach nad trybunami i bardzo efektowną fasadę. Więcej o tym projekcie przeczytacie w naszej pierwszej informacji.

Reklama