Warszawa: Miliarderzy dadzą Polonii stadion?

źródło: Konwiktorska6.pl

To akt rozpaczy czy dobry sposób na zainteresowanie społeczeństwa problemem nowego stadionu? Raczej to drugie, bo trudno oczekiwać by pięciu spośród najbogatszych ludzi świata z dnia na dzień zainteresowało się Polonią. Zobaczcie list, jaki dostali od kibiców.

Reklama

Dobry pomysł czy wręcz przeciwnie? Czekamy na facebooku »

Bill Gates, Carlos Slim, Warren Buffett, Mukesh Ambani, Stefan Persson – ci panowie otrzymali od kibiców Polonii Warszawa list, w którym ci proszą o wsparcie w dążeniu do nowego stadionu przy Konwiktorskiej. Oto treść (oczywiście po tłumaczeniu na polski), jaką mają przeczytać miliarderzy:

Jesteśmy kibicami najstarszego piłkarskiego klubu stolicy Polski - Polonii Warszawa. Nasz ukochany zespół powstał w 1911r. jeszcze w Polsce pod zaborami. Od początku klubowi przyświecały szczytne idee : wychowanie fizyczne, szeroko rozumiany patriotyzm i honor.

Przed wojną Polonia była największym i jednym z najbardziej szanowanych klubów. Zdobywała większość piłkarskich trofeów, skutecznie grając w Europie. Na mecze przychodziły tłumy mieszkańców Warszawy, średnio ok. 20 000 osób. Ten piękny i obfitujący w sukcesy okres zaburzyła inwazja Niemiec na Polskę w 1939 roku. Mimo wojny i straszliwej okupacji ... Polonia rozgrywała mecze, mimo zakazów. Na mecze ściągała tysiące osób z całej Warszawy. Konspiracyjne rozgrywki trwały do ok. 1944 r. wtedy też 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie, w którym udział wzięła cała ludność Warszawy w tym i piłkarze Polonii. Pewnym symbolem jest to, iż na murawie stadionu Polonii zginęło w czasie walk 12 Powstańców.

Po wojnie nadszedł dla Polski czas kolejnych zmian. Nasz kraj znalazł się w strefie wpływów ZSRR. Zmiany dotknęły też i sport. W nowym systemie nie było miejsca dla Polonii - klubu który był jednoznacznie kojarzony z patriotyzmem, z najwyższymi wartościami czy wolnością. Jak na złość komunistycznym władzom, na ruinach Warszawy Polonia zdobyła mistrzostwo Polski. Jeszcze w 1952 roku nasz klub zdobył Puchar Polski, lecz w tym samym sezonie spadł do drugiej ligi i zaczął się staczać po równi pochyłej. Komunistyczne władze za wszelką cenę chciały doprowadzić nasz klub do najmniej znaczącego w stolicy. Po części im się to udało, przez lata nasz klub nie odgrywał znaczącej roli, co roku tracąc wielu kibiców. Wspierano jedynie naszego rywala zza miedzy, Legię Warszawa, jednocześnie spychając nas na margines w sporcie.

Po obaleniu komunizmu nadeszły dla klubu lepsze czasy, choć nie obyło się bez kłopotów głównie finansowych. Wreszcie w 2000 roku Polonia zdobyła mistrzostwo Polski. Potem nadeszły dla nas czasy rozwoju. Jednak pewien element nadal jest zaniedbany ... chodzi mianowicie o stadion. Wybudowany w 1927 roku i wielokrotnie remontowany, posiadający jedynie ok. 6000 miejsc, już wkrótce nie będzie spełniał warunków do gry w piłkarskiej Ekstraklasie.

Obecna władza w stolicy przekazała blisko 500 mln zł na budowę stadionu naszego głównego rywala Legii Warszawa, całkowicie zapominając o naszym klubie. Dzisiejsza sytuacja przypomina nam czasy komunizmu w Polsce, gdzie dla miasta liczy się tylko jeden klub.

Dlatego też zwracamy się o pomoc i wsparcie finansowe dla budowy nowego stadionu w pięknym miejscu, sercu Warszawy tak bardzo zaniedbanym przez obecne władze. Koszt budowy stadionu według jedynego obecnie projektu to blisko 250 mln zł (90 mln $). Jeżeli byłaby wola pomocy, prosimy o maila zwrotnego z ewentualnymi pytaniami bądź uwagami. Zdjęcia projektu przesyłamy w załączniku.

Z wyrazami szacunku, Fani Polonii Warszawa

Reklama